Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иван Ничев и неговият режисьорски поглед над съвременна България

Филмът "Можеш ли да убиваш" спечели най-високата награда за режисура от 29-я фестивал “Златен витяз”

Игралният филм на режисьора проф. Иван Ничев “Можеш ли да убиваш” е отличен с най-високата награда за режисура от 29-я фестивал “Златен витяз” в Русия.

Лентата запечатва моментна снимка на живота ни. Филмът беше премиерно представен в България в началото на 2019 г. Месец по-късно пожъна изключителен успех и на премиерата във Варшавския кинотеатър “Култура” в Полша.

“Най-много ме впечатли, че все пак след толкова много филми, един мой филм получава награда на един от новаторите в световното кино, какъвто е и остава Андрей Тарковски в историята на киното. Това ласкаене за творците е стимул”, казва проф. Иван Ничев.  

“Радвам се, че е един съвременен филм, защото дълго време не бях правил такъв. Връщах се назад в миналото и чувствах нужда да разкажа нещо и за съвременна България”, казва режисьорът.

Идеята за филма се ражда от вестникарска публикация, вдъхновена от прехода.

“Почти 70% от българските младежи все още живеят с родителите си. В препитанието си включват и пенсията на баба, дядо. Трудно започват свой самостоятелен живот. На 30-годишна възраст хората в цивилизования свят са на позиции, в които съвсем самостоятелно водят живота си. Това ми се видя страшно за българската младеж.
Навлизайки в темата, режисьорът пътува много и разказва, че е видял картини, които действително са много мрачни.           

“Това ме навява на мисълта, че нещо трябва да извикаме, да направим, да обърнем внимание на това, да помислим, защото ако ние не помислим като народ за себе си… и тези тенденции, да чакаме непрекъснато някой отвън да дойде да ни помогне и спаси, смятам вече за много вредни”, обяснява проф. Ничев.

Според него имаме база, но трябва да се вдигне стандартът на живот и да се борим срещу корупцията и сивата икономика, както и да се помъчим да се превърнем в европейска цивилизована нация, с нормално правосъдие и да направим мостове между нас.

“Винаги ми се е искало драматичното да го редувам с усмивка. По някакъв начин ми се струва, че това е моят почерк. Двете маски още от “Звезди в косите” съществуват в моето творчество”.
Чуйте цялото интервю на Ангелина Грозева в звуковия файл.     


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08