Свитият туристически летен сезон се отрази с над 1 млрд. лева загуба за икономиката на България, от тях 600 милиона – от област Бургас. Вторичните последствия по-трудно подлежат на изчисления, но относно доходите и заетостта на населението в туристически развитите региони нещата ще се усложнят, ако кризата продължи.
„В началото на коронакризата – през март и април, прогнозите бяха по-тежки, отколкото видяхме развитието на сезона по-късно“, коментира пред Радио София икономистът Андриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ). Ударът върху пазара на труда беше по-малък. Потокът от български туристи на много места се запази като миналогодишния.
Изчезването на чуждестранните туристи обаче ще се отрази много по-сериозно на зимния ни туристически сезон, подчерта експертът.
В началото на кризата пострадаха курортни селища край ски пистите (Банско), но същото можем да очакваме и през следващите месеци. Потокът към зимните курорти ще зависи от налагането и вида на мерките срещу ограничаване разпространението на вируса.
Дори институции като Световната банка непрекъснато ревизират прогнозите си. Има разлика в отражението на епидемията в различните сектори, но там, където мярката 60/40 омекотява щетите, истинските последствия ще се отчетат след края на действието й, допълни икономистът.
Чуйте разговора на Елена Пъневска с Андриан Николов.
България е по-позната сред чужденците като лятна дестинация. След разпространението на коронавируса, туристическият сектор изкара тежък летен сезон. Сега прогнозите за зимния туризъм, с оглед липсата на руски, британски и немски туристи, както и такива..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 10 юли 2025 година, с..