Високият процент на желание за преминаване в електронен режим от разстояние за гимназиален и прогимназиален етап е разбираем по няколко причини.
"Българското училище е възможно най-безопасната среда, но упорито се използва с политически цели, за да се насади мнението колко опасни са образователните институции и че именно там са инкубаторите на заразата Covid-19. Това, разбира се е нито отговорно, нито в интерес на децата и учениците, но демонстрира липсата на гражданско образование и мислене на българския политически елит.
Именно затова 71.2% смятат, че образователните институции крият опасност от зараза", заявяват от синдиката. Според тях "това не отговаря на истината, както и не се оправдаха обещанията на здравния министър Ангелов, че ще има безплатно тестване на учители и ученици за сметка на РЗИ".
"Вероятно има забрана на министъра на здравеопазването, регионалните инспекции да издават заповеди за тестове на учители и ученици, а ако някой учител или директор реши да се тества, то е за негова лична сметка. Дори при болен член от семейство, РЗИ-ата не издават предписание за PCR, а препоръчват карантиниране", заявяват от учителския синдикат.
В момента 671 са заразените учители, но в тази бройка не влизат учителите, които са в карантина, заради позитивен тест на член от семейството или в случаите, когато детето на учителя е карантинирано, поради карантиниран клас или група в детска градина.
В посочения брой учители не влизат и тези, които са болни от други болести. "Някои учители вече ползват отпуск, поради агресивната кампания на националния щаб, че ни чака нов апокалипсис. Във връзка с казаното дотук, ръководствата на образователните институции са в огромно затруднение да осигурят замествания, дори и при 10% от болни учители, затова дистанционният режим е единственият изход", посочват от синдиката.
За началния етап 53.1% срещу 46.9% от анкетираните учители смятат, че не трябва да се преминава на дистанционно обучение. Този отговор се базира на относителната консолидация на класовете в начален етап.
Подобен е резултатът - 56.5%, срещу преминаване на детските градини в дистанционен режим. 69.9% от анкетираните смятат, че висшите училища трябва да преминат в обучение в електронна среда от разстояние.
Присъственото обучение в начален етап и в предучилищна възраст не може да замести социализацията и възпитанието. За да продължи да работи образователната система, е необходим финансов ресурс и банка с учители или студенти, които да заместват, но това засега не е в наличност. Натоварването на българските учители, поради това, че изпълняват вътрешно заместване на болни отсъстващи свои колеги, води до увеличаване на бърнаут ефекта до критичните 70%. В момента качеството на образованието и съхраняването на учителите и директорите е поставено на карта, заявяват от синдиката.
Остават и проблемите с липсата на дигитални средства и с дигиталните ресурси за работа на педагозите в електронна среда. МОН в момента предоставя средства за лаптопи за малко над 2% от българските учители.
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..
На 17 април ще се проведе третото Международно биенале на Микротанца 2025. Темата на тазгодишното издание е "Танцът и социалната промяна“. В рамките на един ден ще бъдат показани 6 танцови миниатюри от артисти от целия свят, с максимална дължина от 15 минути. Целта на фестивала е да използва формата на микротанца, кратките и интензивни..
Проф. Николай Овчаров представи книгата си “Аристокрацията при Второто българско царство” в предаването “Радиокафе” на Радио София. “Тази тема е част от моите проучвания в продължение на десетилетия не само археологически, но и исторически. Ще припомня на слушателите, че преди година беше представена книгата “Великите владетели на Второто..
“ Смисълът на международните музикални фестивали е в това, че те не са предназначени само за публиката, но и за музикантите , за да могат те да се сравнят, защото те са изключително заети, и рядко се случва да обърнат внимане какво се случва около тях, но е много полезно, защото това е класа, която може да спомогне да се подобри и нашата..
Пожелали анонимност източници съобщиха пред БНР, че е възобновено събарянето на незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика", след като временно беше прекратено заради повредена техника. По информация на БНР на хората на място е забранено да снимат. Полицейската блокада не позволява на никой да влиза или да излиза от гетото,..
Започва петият сезон на инициативата, която подкрепя иновативните идеи на младите хора на София. “Академия за визионери“ осигурява на участниците менторски сесии с професионалисти в различни направления, обучения, финансиране до 5 000 лв. на проект, както и пълно организационно и логистично съдействие за реализация на смели планове...
От район „Надежда“ предвиждат изменение на плана за регулация и застрояване, изменение на плана за улична регулация и създаване на сервитут за инженерна инфраструктура. Обсъждането ще се проведе на 16 април, за да бъдат изразени становища, мнения, предложения, възражения, бележки и препоръки от обществеността. Писмени становища могат да се..