Живеем в свят, в който прогнозите нищо не значат. Видяхме какво стана с Брекзит. Сега и с изборите в САЩ е трудно да се предскаже победителят. Намираме се на ръб, след който може да се зададе авторитаризъм. Преди време хората участваха в социологически проучвания съзнателно, има усещането, че го правят за обществото и честността на изборите. Това им омръзна. Друга причина е, че публичността се измести в интернет, където текат съвсем различни процеси. По друг начин се дискутира. Познатите печатни медии със своята структура и йерархия на отговорностите и стандартите, пренесени в дигиталната среда, вече са други.
Тези разсъждения изложи пред Радио София културологът проф. Ивайло Дичев:
„В мрежите виждаме вълни от емоции, конспирации. Тръмп разчита на това - лъжи, самохвалства, радикализация на обществото. И това става модел в целия свят, включително и у нас.
Хората се насъскват едни срещу други. Вече няма значение истината. Търсиш начин да мразиш другия. И новите, дигитални медии помагат за това.“
В момента въпреки социологическите допитвания и данни, повечето хора залагат на Тръмп – биха спечелили повече, защото би било изненада, отбеляза проф. Дичев и сравни този факт с общественото мнение.
„Това, което всички чуват и мислят, то не се забелязва много. Ако кажеш нещо невероятно, странно, шокиращо, всички го забелязват. Видяхме го у нас с ковид“, допълни културологът, намеквайки за доц. Мангъров.
По думите на Ивайло Дичев за Европа победа на Тръмп ще означава нещо много лошо. Той направи всичко възможно да скара съюзниците в НАТО. Налага крайния десен егоизъм. Говори така, сякаш ни прави бизнес услуга. У нас видяхме как по брутален начин ни принуди да сключим сделката на военните самолети. Докато Байдън е олицетворение на институцията.
Медийната прозрачност на света, мигновеното информиране допринася много за това, борбата с тероризма да не слиза от дневния ред. По мнението на проф. Дичев във Франция се задава контрол над дигиталните медии и ревизия на отношението към религиите.
„Ковид кризата е тест до каква степен е здрава една държава и доколко е легитимна нейната власт“, коментира още културологът.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов с проф. Ивайло Дичев.
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..