Елисавета Станчева, която е изкуствовед (по любов, както сама поясни, иначе работи в сферата на... усвояването на космоса) ни разказва за уникалната в много отношения изложба, която ни представя големия майстор на шаржа и карикатурата Теню Пиндарев като живописец. Тя се открива на 3 ноември и ще продължи до края на месеца в галерия "Лоран".
Теню Пиндарев е роден в един от градовете с най-много художници у нас - Казанлък. Негов учител по рисуване, а и по хумор на даден етап, е бил Чудомир.Завършил е живопис в Художествената академия при Илия Петров. Негови карикатури са показвани къде ли не - цяла Европа, Канада, САЩ...
Сега обаче можем да видим друга страна от неговото изкуство.
"Да се занимава с живопис е въпрос на естетическа потребност за Теню Пиндарев" - каза в студиото на Радио София Елисавета Станчева, - "включително и едно желание да декорира дома си, защото всички творби, които ще покажем идват оттам (и не са излиза досега) от неговия дом и неговото ателие. Гледайки ги, си мисля, че той ги е рисувал за удоволстие, рисувал ги е с удоволствие и местата, които те изобразяват, също са места, на които отиваме с удоволствие - Балчик, Созопол, българските планини". Оттук се ражда и заглавието на експозицията, покрай която Елисавета е прекарала доста време в Националната библиотека, както и в редакцията на вестник "Стършел", където е разговаряла с хора, които са познавали и работили с Теню Пиндарев. (Деликатен и винаги елегантен - така го описват те).
"Напоследък има толкова отменени удоволствия, но искрено се надявам хората да могат да видят тази изложба на един изключително дълголетен човек (Теню Пиндарев доживява до 91), който дори след 80-тата си година не спира и продължава да рисува, при това в различна от дотогавашната си посока" - разказва тя. Обяснява и много колоритно откъде идва фамилията на Теню Пиндарев - струва си да чуете целия разговор.
"Ние не се отчайваме и продължаваме, защото няма ли изложби, няма как да съществуваме" - казва пък Лаврен Петров, който прави толкова интересни проекти свързани с големи познати и не толкова познати имена, важни за родното изкуство.
Експозицията на Теню Пиндарев включва 30 платна, като не всички те ще бъдат изложени в галерия Лоран поради липса на достатъчно място, но всички ще бъдат достъпни онлайн.
"Всички сме зажадняли за позитивизъм и именно това струи от тази изложба, още от заглавието. Картините, които ще видите са създадени през 80-те и 90-те години на 20 век, от тях струи една изтънчена чувствителност И да добавя нещо любопитно - за някои от маслените платна запазихме оригиналните рамки, които Теню Пиндарев сам е украсявал и оцветявал" - разказва Лаврен Петров и кани всички да видят изложбата "Живопис за удоволствие" защото "взимаме всички мерки и ще бъдете на сигурно място; за да се насладите на нещо непоказвано досега и защото обичате българската култура, а тя сега има нужда от подкрепа".
Европейската комисия открива наказателна процедура срещу България и още 22 държави от ЕС затова, че не са въвели изцяло европейските правила за киберсигурност. Крайният срок за въвеждането им е бил 17 октомври. Експертът по киберсигурност Владислав Венев е бил част от Работната група по създаване на Закона за киберсигурност в България през..
Най-добрите студентски проекти за комуникационна кампания на тема "GEN Z събужда града" бяха отличени в традиционния конкурс "Като Бернайс". Десетото юбилейно издание на фестивала "Денят на Бернайс", в чийто рамки се провежда конкурса и тази година се организира от Българското дружество за връзки с обществеността. Състезанието цели да..
Над 300 от произведенията на Владимир Димитров-Майстора , мисли, спомени и отношение към твореца от страна на 15-20 различни личности са включени в най-новото луксозно издание, посветено на големия български художник. Книгата е дело на екипа на художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил. За корица е послужил..
В двата най-големи български града - София и Пловдив се проведе Национална конференция за донорството на генетичен материал, организирана от Изпълнителната агенция "Медицински надзор" и Фондация "Искам бебе". Целта е да се повиши осведомеността за значението на донорството на генетичен материал, както и да се насърчи диалога между държавата,..
Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с "Коледна приказка" , микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини в един спектакъл. Той ще се представи пред публиката на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини,..
За десета поредна година Студентският съвет при Софийския университет “Св. Климент Охридски“ организира най-топлото си събитие, приканвайки студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се включат в доброволческата инициатива “Минута за Коледа“ . Инициативата се провежда от 2015 година, като досега посланици на кампанията са..
Третата премиерна дата на силния и неповторим спектакъл "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа в Софийската опера и балет ще бъде на 15 декември, неделя, от 16 часа. Борба за любов, ревност, силни страсти и отмъщение – това е в основата на тази разтърсваща опера. Обречената любов на звездата Адриана Лекуврьор (1692 -1730) поставя въпроса..