Елисавета Станчева, която е изкуствовед (по любов, както сама поясни, иначе работи в сферата на... усвояването на космоса) ни разказва за уникалната в много отношения изложба, която ни представя големия майстор на шаржа и карикатурата Теню Пиндарев като живописец. Тя се открива на 3 ноември и ще продължи до края на месеца в галерия "Лоран".
Теню Пиндарев е роден в един от градовете с най-много художници у нас - Казанлък. Негов учител по рисуване, а и по хумор на даден етап, е бил Чудомир.Завършил е живопис в Художествената академия при Илия Петров. Негови карикатури са показвани къде ли не - цяла Европа, Канада, САЩ...
Сега обаче можем да видим друга страна от неговото изкуство.
"Да се занимава с живопис е въпрос на естетическа потребност за Теню Пиндарев" - каза в студиото на Радио София Елисавета Станчева, - "включително и едно желание да декорира дома си, защото всички творби, които ще покажем идват оттам (и не са излиза досега) от неговия дом и неговото ателие. Гледайки ги, си мисля, че той ги е рисувал за удоволстие, рисувал ги е с удоволствие и местата, които те изобразяват, също са места, на които отиваме с удоволствие - Балчик, Созопол, българските планини". Оттук се ражда и заглавието на експозицията, покрай която Елисавета е прекарала доста време в Националната библиотека, както и в редакцията на вестник "Стършел", където е разговаряла с хора, които са познавали и работили с Теню Пиндарев. (Деликатен и винаги елегантен - така го описват те).
"Напоследък има толкова отменени удоволствия, но искрено се надявам хората да могат да видят тази изложба на един изключително дълголетен човек (Теню Пиндарев доживява до 91), който дори след 80-тата си година не спира и продължава да рисува, при това в различна от дотогавашната си посока" - разказва тя. Обяснява и много колоритно откъде идва фамилията на Теню Пиндарев - струва си да чуете целия разговор.
"Ние не се отчайваме и продължаваме, защото няма ли изложби, няма как да съществуваме" - казва пък Лаврен Петров, който прави толкова интересни проекти свързани с големи познати и не толкова познати имена, важни за родното изкуство.
Експозицията на Теню Пиндарев включва 30 платна, като не всички те ще бъдат изложени в галерия Лоран поради липса на достатъчно място, но всички ще бъдат достъпни онлайн.
"Всички сме зажадняли за позитивизъм и именно това струи от тази изложба, още от заглавието. Картините, които ще видите са създадени през 80-те и 90-те години на 20 век, от тях струи една изтънчена чувствителност И да добавя нещо любопитно - за някои от маслените платна запазихме оригиналните рамки, които Теню Пиндарев сам е украсявал и оцветявал" - разказва Лаврен Петров и кани всички да видят изложбата "Живопис за удоволствие" защото "взимаме всички мерки и ще бъдете на сигурно място; за да се насладите на нещо непоказвано досега и защото обичате българската култура, а тя сега има нужда от подкрепа".
В дискусионното предаване на БНР-Радио София тази седмица ще слушаме коментарите на Иво Божков и Венцислав Банчев. Ето, по кои теми разговаряха те с водещия Константин Лавсов: Отново проблем със задръстванията в централната част на София. Какви мерки могат да накарат българите да си сменят автомобилите с електрически. Никой от политическите..
На 6 декември, Никулден, в град Елин Пелин официално грейна 16-метрова коледна елха, а площадът на града бе обсипан със стотици хиляди коледни светлинки. Празничната магия и дух в града бяха допълнени и с традиционен коледен базар, където всеки посетител има възможността да се наслади на топли празнични ястия и напитки в компанията на любими хора. “6..
Вълшебството на Коледния дух завладя Средногорието. Празничните светлини озариха и община Мирково. На 2 декември в община Мирково бяха запалени светлините на коледното дърво. “Коледният дух ежедневно ни завладява. Имаме много събития. Вие знаете, че общината се състои от пет населени места и във всяко едно от тях са предвидени различни събития. За..
На 10 декември отбелязваме Международния ден на правата на човека. По този повод от Амнести Интернешънъл България организираха форума „Правата на човека: пресечна точка между свободата и отговорността“, посветен както на специалния ден, така и на втората годишнина от създаването на организацията в България. Събитието е част от глобалната кампания..
Доколко професионалното образование отговаря на изискванията на пазара на труда показва направен наскоро анализ на Института за пазарна икономика. Оказва се, че бизнесът търси строители и шивачи, а техникумите предлагат ресторантьори и икономисти. В годишното проучване на Агенцията по заетостта за потребностите от работна сила през 2024 г. около..
Талантливите артисти Александър Христов и Десислава Георгиева (Alex x Dessy) не спират да експериментират с проектите си. С музика се занимават от малки, а зад гърба си вече имат дебютния си албум “Време“. Участват в петия сезон на известен риалити формат. В музикалното телевизионно риалити двамата печелят любовта на зрителите и се..
На церемония в София бяха отличени носителите на първи награди в конкурса "Иновативно предприятие на годината 2024", който насърчава успешни български бизнес модели, базирани на иновации и нови технологии. Награждаването беше част от юбилейното 20-о издание на Националния иновационен форум с организатор Фондация "Приложни изследвания и комуникации"...