Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение "За Земята" започва серия от научни публикации за качеството на въздуха

Снимка: Ани Петрова
Темата за чистотата на въздуха не е нова за София. Столичани стават още по-чувствителни по тази тема през есенно-зимния сезон, заради дългия отоплителен период.

На своята интернет страница екологичното Сдружение “За Земята” съобщи, че започва серия от научни публикации, които представят на разбираем език влиянието, което има качеството на въздуха върху различни аспекти от живота ни. Първата от тези публикации е озаглавена ”Замърсяването на въздуха и човешкото здраве”.

“В София и в страната на много места имаме сериозен проблем със замърсяването на въздуха. Решихме, че е удачно заради това да започнем да представяме научната информация по темата, тъй като често хората не са убедени или са скептици по различни теми, свързани със замърсяването на въздуха.

Една от най-важните теми, когато говорим за чистия или мръсния въздух, това е човешкото здраве и затова започнахме с преглед на такива научни публикации”, казва Ивайло Попов от Сдружение “За Земята”.

Идеята е публикациите да са написани на максимално достъпен език и с основни изводи. 

Един от изводите, направени от еколозите е, че бременните жени са във висок риск при замърсен въздух. Има достатъчно направени изследванията по темата, които показват различни проблеми с бременността.

София е на 10-то място по мръсен въздух в световен мащаб. Най-голям принос за замърсяването на въздуха в София има разнасянето на почва и прах от улиците и изгарянето на биомаса (включително дърва) и изгарянето на въглища. Делът на транспорта сред замърсителите е по-малък, показва изследване на Националния институт по метеорология и хидрология, поръчано от столичния кмет Йорданка Фандъкова.

Изследването на НИМХ е с особена важност, смята Попов, защото за първи път дава източниците на замърсяване от измервания, а не от изчисления.  

В общественото пространство остава неразбрана една част от изследването, свързано с измерването на влиянието на транспорта - трябва да се има предвид, че в София най-мръсните дни са точно, когато има температурна инверсия, т.е. няма вятър, и тогава замърсяването се увеличава именно заради автомобилния трафик.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30