„В сборника "Бразилски храст" не пиша толкова за България. Разказите в него преминават по-скоро през опита ми във Франция и другите страни, в които съм пътувала или живяла, но вероятно е оценен подходът ми, затова съм благодарна и щастлива“, отбеляза пред Радио София Велина Минкова. Тя от години живее и работи в Париж. Пише и превежда на няколко езика. При връчването за първи път на националната награда на името на Йордан Радичков, за сборника си "Бразилски храст" тя получи наградата "Свирепо настроение" (на името на един от ранните сборници разкази на Радичков), за книга с иронично-сатиричен поглед към света.
Велина Минкова разказа, че излизането на последната книга на френски е било във времето на карантината заради коронавирусната пандемия и не е могла да я представи както е обичайно – в срещи с читатели.
Канят я напоследък и тя участва със свои разкази в антологии и сборници. Такива са например „Истории от 90-те“ и „Моята булчинска рокля“.
От 1 ноември на българския книжен пазар е и ново, любопитно заглавие – „България за напреднали“, в което Велина Минкова също участва.
Всъщност именно тези покани участия е спасявало авторката в тежките дни на принудителна изолация, те са я карали да пътува в спомените си и да ги описва.
На 11 ноември (сряда) сборникът „България за напреднали“ ще бъде представен от съставителя Светлозар Желев в литературен клуб „Перото“ (НДК).
„Получи се много вълнуваща книга“, уверява писателката от Париж.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Велина Минкова.
Велина Минкова завършва литература и творческо писане в Калифорнийския университет (UCLA). Автор е на сборника с разкази на английски език Red Shorts (Колибри, 2001) и на романа "Доклад на зелената амеба за химическия молив" (Колибри, 2015), който излиза във Франция със заглавие Le Grand Leader Doit Venir Nous Voir (Actes sud, 2018).
Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата. Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и..
Семейството на младия писател Иво Христов, познат с творческия си талант и борбен дух, отправя отчаян призив към всички с големи сърца да подкрепят борбата му за живот. От години той се бори с рядкото и тежко заболяване – неврофиброматоза тип 2 и се нуждае от средства за скъпоструващо лечение. “Всички, които обичат моите любовни истории могат да си..
На 15 май ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на сцената на Театър "Азарян" със спектакъла "Метаморфози" по Овидий. Режисьор е Стайко Мурджев, удостоен с "Икар" през 2024 г. в категория за "Майсторско техническо осъществяване" и с номинация за "Икар" в категория "Сценография". "Метаморфози“ е спектакъл – компилация от антични митове, който..
Първото по рода си събитие, което съчетава театрално, цирково и улично изкуство ще се проведе тази събота (10.05.25) в градинката пред църквата "Свети Седмочисленици". Организатори са Пътуващ театър "Скрин", Сдружение "Седемте изкуства" и Театрално-танцова студия "Чекмедже". Входът е свободен, а публиката ще може да вземе участие в различни..
Пет години след събарянето на ИПК "Родина" на софийския бул. "Цариградско шосе" 113А, п редвиденият комплекс вече има разрешение за строеж. То е за част от терена е в сила от 9 април. Предвижда се там да бъдат изградени "многофамилни жилищни сгради с детска градина, детски парти център, спортен център, магазини за хранителни и нехранителни..
На 9 май столичният район „Люлин“ отбелязва своя празник. Тогава ще бъде открита и първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на най-многолюдния район в София. Експозицията представя промяната на "Люлин“ през годините, административното му устройство, големите спортни, образователни и културни постижения, както и важни..