Въпреки обстановката на пандемия Виенската филхармония е на турне в Япония, съобщи пред Радио София маестро Найден Тодоров от Виена. Това е лъч оптимизъм, става с добрата воля на две правителства – австрийското и японското, които по този начин дават знак на целия свят, че животът трябва да продължи. Дори е осигурен специален скоростен влак само за оркестъра.
Пандемията отнема животи, но не бива да забравяме, че музиката, изкуството ни спасява от редица здравословни проблеми по отношение на човешката психика, подчерта диригентът и директор на Софийската филхармония.
Сезонът, който музикалната формация започва, е подготвян през последната година и половина. Дори „програмата за 2021 г. е 99% готова“.
Маестро Тодоров обясни, че част от основната публика на класическата музика – по-възрастните хора, се притеснява във времето на пандемия, но са открили нова, по-млада публика със свое виждане за музикалното изкуство.
Едно от добрите качества на Европа е, че тук държавата е основният меценат, изтъкна диригентът.
Той изреди акценти от програмата на Софийската филхармония и специално отбеляза, че преди концерта с филмова музика „La dolce vita“ от Нино Рота и Енио Мориконе (26 ноември), ще има представяне (с диригент Янош Аш) на „Реквием“ от Руджеро Леонкавало – произведение, което в света е изпълнявано само 3 пъти, а в България – никога.
Чуйте разговора на Лили Големинова с маестрото.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..