През 2004 г. Блажо Николич, преводач и патрон на културата в България, решава да покани хора на театралното изкуство да осъществят връзка с общността на незрящите – нещо, което до този момент почти липсва в страната. В тази кауза повярвал проф. Велимир Велев - който е режисьор, актьор, педагог и преподавател в НАТФИЗ. Както той казва на шега, сформирал театралния клас СОУДНЗ "Луи Браил". В този клас се събират предимно деца с нулево зрение. Така проф. Велев изгражда своя уникален метод за работа с незрящи на сцената – в синтеза между марионетния театър и театъра на сенките и така се ражда „Невиждан театър“.
Проф. Велимир Велев сподели пред Радио София, че самите зрящи актьори, при работата си с незрящи преоткриват себе си и мисията си, започваме да гледаме чрез това социално ангажирано изкуство по различен начин не само на изкуството, но и на живота.
Ателието на незрящите със студентите от класа на проф. д-р Александър Илиев включва пространствено взаимодействие и работа с партньор “без зрение”, ново допълнение към програмата им по “Актьорство за драматичен театър – Пантомима”. Третокурсниците от класа на проф. Пламен Марков също се включват в “потапянето” в света на “тъмнината”, чрез различни житейски дейности от ежедневието със закрити очи, проведени под прякото ръководство и инструкции на незрящите. Ателието, част от обучението по „Сценично движение“, използва специализирания тренинг “На Тъмно”. Самият тренинг е създаден от проф. Велев, на базата на системата му за работата с незрящи във визуални сценични изкуства, с цел развиване на творческата интуиция и взаимодействие, чрез двигателни умения и пространствено виждане, без участие на зрение.
В момента трупата от незрящи актьори завършва спектакъла "Образ и безподобие". Това е финалът на един дълъг многоетапен двугодишен проект стартиран през 2018 година от "ВИА Театър". В този проект се реализира нова обучителна стратегия на незрящи в Театъра на маските - жанр, също така невъзможен за хора без зрение, както и Театъра на сенките, в който работи трупата на "Невиждан театър". В първите етапи на проекта, незрящите актьори са преминали през специално създаден за тях тренинг в колаборация със зрящи професионалисти и студенти от НАТФИЗ. Този етап е и част от концепцията на Велев "Училище за зрение", който е подкрепен частично от ТЕЛУС Интернешънъл. Самата окончателна реализация на проекта е благодарение на финансовата подкрепа на НФ "Култура" и на СП "Култура".
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.