Днешният Андреевден се е отбелязвал в народния календар и като Мечкинден. Нещо, което днес не е пропуснато от Световния фонд за дива природа (WWF).
По данни на МОСВ през последните 10 години числеността на кафявите мечки у нас е намаляла почти наполовина.
Факторите, довели до този резултат са много, но сред основните са антропогенният натиск на човека върху дивата природа, нелегалното изхвърляне на отпадъци в малките населени места, неправилното поставяне на дивечови примамки и бракониерство, дори от страх, сподели пред Радио София Костадин Андонов от WWF.
„Най-добрия начин за противодействие срещу проблема „човек-мечка“ е превенцията. Да не се стига до конфликт. Исками да помогнем и на мечките – този ценен за нашата екосистема вид, и на стопаните.“
По думите на Костадин Андонов, за да се действа по установения ред, жителите, усетили присъствие на мечки, не трябва сами да предприемат мерки, а да подадат сигнал в съответното РИОСВ или регионалната дирекциия по горите. Той изтъкна колко е важно сътрудничеството и обединените усилия между различните институции и природозащитни организации за решаването на проблемите, включително и по отношение на горските видове.
От WWF провеждат кампания за опазване на мечките и отчитат добър отзвук сред много българи.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Костадин Андонов.
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..