Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

EК предяви иск срещу България заради лошото качество на въздуха

Снимка: Ани Петрова

Европейската комисия предяви иск пред Съда на ЕС срещу България, тъй като страната ни не е осигурила цялостно изпълнение на решението на Съда от 5 април 2017 г., в което констатира, че България не е изпълнила задълженията си по европейското законодателство относно качеството на атмосферния въздух, съобщават от ЕК.

По-конкретно в страната систематично и постоянно не са спазвани пределно допустимите стойности за прахови частици (ПЧ10) и не са предприети подходящи мерки, с които да се гарантира, че периодът на превишаванията е възможно най-кратък.

Тъй като искът се предявява във връзка с неспазване на предишно решение на Съда, той може да породи финансови санкции както за времето, изминало след първото решение, така и за времето от второто решение до осигуряването на цялостното му изпълнение.

За да изпълни решението, от българската страна се очакваше да приеме и приложи редица мерки. Представените от нея данни, които обхващат периода 2015-2019 г., потвърждават, че установеното от Съда систематично и постоянно неспазване продължава. Повече от три години след решението България все още не е осигурила спазването на определените в директивата пределно допустими стойности във всички свои зони за следене на качеството на въздуха и агломерации.

Постигнатите към момента резултати са незадоволителни, тъй като България все още не е започнала реално да прилага мерки по места, чрез които да се осигури спазването на пределно допустимите стойности. Страната докладва, че повечето мерки се намират в подготвителна фаза или предстои да влязат в действие чак през 2024 г.

В България се наблюдават някои от най-сериозните превишавания в ЕС както на годишните, така и на дневните пределно допустими стойности за ПЧ10, с произтичащите от това рискове за здравето на нейното население. Особено големи са превишаванията при дневните пределно допустими стойности — те са отбелязани в 90 дни годишно, т.е. над 2.5 пъти повече от разрешеното съгласно директивата.

В Европейския зелен пакт, в който е формулирана амбицията за постигане на нулево замърсяване в ЕС, се акцентира върху намаляването на замърсяването на въздуха, което е един от основните фактори, засягащи здравето на човека. Пълното прилагане на стандартите за качество на въздуха, заложени в законодателството на ЕС, е ключът към ефективното опазване на човешкото здраве и околната среда.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заменят стикерите за преминат технически преглед на автомобилите с електронен аналог

Стикерите за преминат технически преглед на автомобилите ще бъдат заменени от техен електронен аналог. Проектът за промени в наредбата е публикуван за обществено обсъждане, съобщават от транспортното министерство. Измененията идват след окончателното становище на Върховния административен съд, който отмени издаването на физически стикери на..

публикувано на 10.10.25 в 18:23
Еврокомисарят по земеделие Кристоф Хансен (вляво) и министърът на земеделието Георги Тахов (в средата)

Протест на земеделци пред представителството на ЕП в София

Протест под наслов: "Защита и подкрепа на българското производство" на 38 земеделски организации се провежда в този момент пред сградата на Европейския парламент в София.  Протестиращите настояват за повече прозрачност, справедливост, и работещи правила, както и за "премахване на дискриминационните механизми при подпомагането на сектора", обясни Димитър..

публикувано на 10.10.25 в 14:52

Бобчева – 2 часа в прокуратурата. Излезе и заяви, че е забранено да казва какво са я питали

Два часа остана в прокуратурата заместник-кметът по екология на столицата Надежда Бобчева, а след излизането си обясни, че има забрана да разгласява за какво е било питана. Бобчева се яви в държавното обвинение тази сутрин около 9 часа, а вчера беше разпитан и директорът на завода за боклук в София Николай Савов. От думите ѝ стана ясно,..

публикувано на 10.10.25 в 13:29
Кметът на София Васил Терзиев

Васил Терзиев: Извозват се 60-70% от боклука в "Люлин" и "Красно село"

Извозват се 60-70% от отпадъците в засегнатите райони "Люлин" и "Красно село", а в следващата седмица се очаква да станат 100%. Това каза столичният кмет Васил Терзиев в ефира на Нова телевизия по повод кризата с отпадъците в двата столични района. Към момента на терен работят 5-6 камиона, а до няколко дни ще станат 10, посочи кметът. Той..

публикувано на 10.10.25 в 11:38

Столичани излизат на протест в защита на Боянското блато

Граждани излизат на протест в защита на Боянското блато, м. Гърдова глава. Събитието ще се състои днес от 18.30 ч. в кв. "Бояна". Поводът за недоволството е стартиране на строителни дейности в района на водния обект, които създават опасност от наводнения. Според протестиращите, институциите отказват да изпълнят задълженията си и пропускат да констатират..

публикувано на 10.10.25 в 07:35

Банките очакват увеличение на депозитите на домакинствата

Банките очакват по-значително увеличение на депозитите на домакинствата, като от получените балансови оценки може да се предположи, че това ще се случи предимно в национална валута. Възможно обяснение за подобно мнение е, че физическите лица ще се възползват от оставащото време до официалното въвеждане на еврото като официална валута, за да внесат в..

публикувано на 09.10.25 в 19:37
Брифинг по повод сметосъбирането в столицата се провежда в сградата на Министерски съвет. На снимката: кметът на столицата Васил Терзиев (вляво) и премиерът Росен Желязков.

Премиерът заяви, че държавата е готова да помогне в кризата с боклука на София

Боклукът няма политически цвят и не могат да се извадят положителни резултати. Боклукът е замърсяване и замърсяването води до замърсяване в политическата среда. Предложихме държавата да се намеси с техника и решение ако е необходимо, решение да се преодолее моментната ситуация. Това заяви премиерът Росен Желязков, който разговаря с кмета на..

публикувано на 09.10.25 в 14:51