Ако имате любим български разказвач от последните 20 години, най-вероятно той е попаднал в новия сборник „Първите 20“. В случай числото в заглавието не класира най-добрите писатели (в изкуството това е твърде субективна), а показва, че става дума за първите 2 десетиления от ХХІ век.
Всъщност авторите също са 20 и имената им са най-доброто представяне и реклама за книгата: Деян Енев, Георги Господинов, Здравка Евтимова, Алек Попов, Радослав Парушев, Михаил Вешим, Калин Терзийски, Елена Алексиева, Васил Георгиев, Богдан Русев, Александър Шпатов, Ангел Игов, Йорданка Белева, Оля Стоянова, Людмил Станев, Кристин Димитрова, Захари Карабашлиев, Иво Иванов, Петър Делчев, Мирослав Пенков.
Това е книжно продължение на една инициатива от пролетта - "Декамерон 2020", в който участваха 30 автори със 100 разказа, обясни пред Радио София Александър Шпатов, който се е нагърбил с трудната и неблагодарна роля на съставител.
„Литературата е най-бавната медия. И най-трайната. Целта беше да представим авторите с едни от най-популярните им текстове“, отбеляза Шпатов.
В сборника разказите не са по години, но не е и нужно. И все пак се прави обзор на изминалите години и се очертава картината на жанра.
За новото поколение читатели някои от авторите ще са непознати. С този сборник могат да ги открият като писатели и да потърсят книгите им, надява се още Александър Шпатов.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Александър Шпатов.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..