Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росица Маринова:

След генетични изследвания се съставят персонализирани хранителни режими, определят се здравни рискове

Не всичко, обявено за здравословно, е подходящо за всеки
Снимка: Архив

Гените определят не само заложбите на човека, но и реакцията му към храната и към лекарствата. Това не е само предложения, а доказана научна теза.

„Точното лекарство в точната доза по точното време за точния пациент – това е най-кратката и ясна дефиниция за персонализираната медицина. Тоест намирането на най-подходящата терапия в зависимост от индивидуалните генетични особености“, обясни пред Радио София Росица Маринова - докторант по биофизика и част от екипа на Nutrigen - първия стартъп у нас в сферата на нутригенетиката.

Персонализираната медицина обаче не е свързана само с лечението, а и с диагностиката. А генетичните изследвания са също част от този клон на медицината.

През последните години превенцията все повече може да се обляга на генетичните изследвания, които подсказват риска от развитие на определено състояние или патология, допълва специалистът.

Персонализираната медицина спестява и време, защото при търсене на решение не се разчита на метода „проба-грешка“. Така дори превантивната грижа може да бъде персонализирана чрез определяне на стъпките за конкретния пациент.

„Ние не сме жертви на наследствеността, Гените не контролират изцяло живота ни“, подчертава Росица Маринова. Външната среда, начинът на живот влияят в немалка степен.

Генетичните изследвания не са бъдещето, те са съвременен мощен инструмент, който ни позволява да сме информирани, и то навреме.

„Вече може да се определи почти всичко – от подходящия хранителен режим, до риска от  възникване на онкологично заболяване“, подчертава специалистът.

Росица Маринова обясни още, че нутригенетиката и нутригеномиката третират влиянието на храненето върху генотипа и обратното.

Чуйте разговора на Катя Василева с Росица Маринова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41

Градински Великден

"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..

публикувано на 12.04.25 в 11:22

100 души с жени и деца и 4 оръдия

Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..

публикувано на 12.04.25 в 11:10