Няколко са основните критерии за определяне на победителя в тази категория - на първо място са партньорствата, които съответната компания е имала за справяне с Covid-кризата, да не са за сметка на предходните партньорства, които е имала традиционно. Друг критерий е разнообразна подкрепа, там където има проверена нужда, каза пред Радио София Красимира Величкова – директор на “Български дарителски форум”.
Обявени бяха и наградите в традиционните категории “Най-щедър дарител”, ”Най-голяма обем финансови дарения”, “Най-много положен доброволчески труд от служителите”, “Най-добра дарителска програма” и “Най-устойчива дарителска програма”.
Здравеопазването и социалната подкрепа тази година се очаква да изместят образованието като кауза, която в последните три години фондации и компании подкрепят най-много, показват анализите на “Български дарителски форум”. Само за периода от март до юни бяха дарени над 43 милиона лева, именно с фокус справяне с кризата. Около 90 процента от тези дарения бяха насочени към болничните заведения и техния персонал, отбеляза Величкова. От друга страна интересът към дарения в образованието остана висок и много компании инвестираха във възможностите за достъп на децата до дистанционното обучение, а така също и в организации, които да обучават учителите.
Красимира Величкова коментира и случая “ХелпКарма”, като посочи, че след първоначалния шок от този случай вече общото мнение е, че това е бил един конкретен случай на злоупотреба с доверие, който не е оказал сериозно отдръпване. Същевременно е било провокирано актуализиране и на стандарти за управление на граждански организации, включително и за дарителските платформи. Все още няма актуални данни за настоящата година, но анализът “Български дарителски форум” за 2019 година показва, че общо са дарени 99 милиона лева, като компаниите са дарили 41 милиона лева, фондациите - 45 милиона, а хората около 11 милиона лева. Тенденцията е да се увеличават даренията от индивидуалните дарители.
Чуйте интервюто на Катя Василева с Красимира Величкова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..