„Всички мечтаем за увеличаване на раждаемостта през последните години. Безспорно проблем в Европа и в други развити държави е депопулацията. За бейби бум трудно може да се говори през 2020 г.. През последните години ражданията са около 61-62 хил., а допреди около месец прогнозите бяха, че с мъка ще достигнем дори 60 хил.
В момента действително има покачване на раждаемостта, но то се наблюдава в големите централни болници. В провинцията около паниката покрай Covid-19 не се наблюдава повишен брой“, коментира за Радио София д-р Иван Диков, водещ акушер-гинеколог с над 35 години опит, началник на Диагностично-консултативния блок в СБАЛАГ „Майчин дом“ и управител на Медицински център „Майчин дом“.
Голяма част от бременните жени изпитват притеснения от заразяване с вируса и се страхуват да посещават консултации в лечебните заведения. Раждането пък се превръща в още по-стресов процес.
„Опасност има, но когато се вземат съответните мерки, тя се сваля до разумни нива. Призовавам бременните жени да не взимат придружители със себе си в лечебните заведения. Болниците са на трето място сред местата, където човек може да се зарази. Част от придружителите отказват да спазват мерките за сигурност или не носят маската по правилен начин – тя не покрива носа им, а това е важно.
В женската си консултация имам бременни жени, които прекараха вируса или в момента са позитивни за Covid инфекцията. Голяма част от тях родиха. Не наблюдаваме проблеми нито при бременните, нито при новородените.
Полагат се максимални грижи, децата се проследяват активно. Нещата са под контрол, раждането може да протече по абсолютно нормален начин. Реално в момента не може да се каже дали загубата на ранна бременност се дължи на стреса, причинен от кризисната ситуация. Няма данни за рязко покачване на смъртност, преждевременни раждания и др. Нека не изпадаме в паника. Статистическите данни могат да бъдат потвърдени след едва 10-15 години“, посочи още д-р Диков.
Според него новата ваксина срещу Covid-19 не би трябвало да е опасна за бременните жени, въпреки че все още няма потвърдени данни дали те ще бъдат имунизирани.
„Аз съм абсолютно „за“ ваксините. Липсата на ваксини костваше живота на не малка част от популацията в света. Съвременните ваксини не са живи ваксини. Единственото нещо, което може да има страничен ефект от тях е известно неразположение и температура, но увреждане или смърт от тези ваксини реално няма.
Има противопоказания, разбира се, не всеки човек е подходящ за ваксина. Има алергии и определени състояния на организма като грипоподобно състояние. Нека да спазваме правилата и да запазим спокойствие. За момента не знам да са се обсъждали възможности за ваксина против Covid-19 за бременните, но не би трябвало да е опасна за тях“, допълва още той.
Чуйте в звуковия файл разговора на Луиза Лазарова.
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..
Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..