Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Маринова - организатор на работодателския форум „Битката на талантите“

Не всички гледат положително на работата от вкъщи

Надя Маринова - организатор на „Битката на талантите“

За четвърта поредна година се проведе работодателският форум „Битката на талантите“. Тази година мото на изданието беше “Промени на работното място”, а във форума се включиха утвърдени експерти в областта на employer branding (това е процес, улесняващ дадена компанията в привличането, наемането и задържането на добри служители, чрез позитивни политики като нерегламентирано работно време, хоум офис, отношението към работещите като към таланти и др. - бел. ред).

“Съвсем естествено, фокусът беше върху промените, които 2020 г. донесе за всички. Те се случиха донякъде неочаквано, донякъде с известна предварителна подготовка при някои от компаниите, защото в ИТ сектора бяха най-подготвени в тази година на ситуация на пандемия, в която всички трябва да работят от вкъщи и да се разделят с офиса за известно време”, казва Надя Маринова - организатор на „Битката на талантите“.

Това е така, защото те практикуват този гъвкав тип на работа от години - някои служители могат да ходят в офиса, а други да избират ден от седмицата и да се пренесат да робят от домашна среда.

“Промените водят след себе си много размествания на всички нива. Интересно е да видим какво се случва в умовете на служителите, защото мениджърите виждат, че е много удобно да стоиш от вкъщи и да си работиш, но дали точно това се случва със служителите, които в същото време трябва да се оправят с едно-две, а може и три деца, които са около тях, и които не им позволяват да свършат бързо и ефективно работата си. Оказва се, че има различия в гледните точки”, обяснява Надя Маринова.

Проучване за това как работата от вкъщи променя удовлетвореността на служителите, направено специално за събитието, показва, че не всички гледат положително на това да се работи от вкъщи. През зимния сезон, когато температурите навън паднат и вали сняг, хората са по-склонни да си останат да работят от вкъщи, но през летните месеци това не е така. 

Допитване пък показва, че повечето хора харесват идеята да робят от вкъщи, но не всеки има необходимото оборудване за хоум офис, както и необходимото пространство в дома за работа. 

“Много по-трудно човек се концентрира, докато работи в дома си, ако има деца и те изискват някакво внимание”, казва Надя Маринова и допълва, че преобладаващото мнозинство не държат да се върнат в офиса, но предпочитат хибридни модели на работа, т.е. една част от времето да бъдат в офиса, а друга част да бъде в дома си и от там да работят. 

НR екипите са тези, които са поели управлението на employer branding, но има компании, в които това се върши от маркетинг отделите и ПР-те, а има и компании, които са инвестирали в отделно звено, което се занимава само с employer branding.

Чуйте повече в разговора на Катя Василева с Надя Маринова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00