Предприятията, които и в кризата не спират да инвестират в иновации, се справят много по-успешно с преодоляване на трудностите и последствията. Така беше и при предишната криза (2008 г.). Много от българските компаниите реагираха адекватно, за да отговорят на потребностите, както на системи като образование и здравеопазване, така и на отделния потребител.
Това са част от изводите от годишния доклад "Иновации.бг", цитирани пред Радио София от проф. Теодора Георгиева, старши експерт към „Приложни изследвания и комуникации“. Фондацията е основен организатор на конкурса за националните награди за иновативно предприятие на годината, на които Радио София е медиен партньор.
За пореден път в доклада се прави изследване на иновативната активност на предприятията през предходната 2019 г., но се обръща внимание за това как те са се справили с кризата, породена от Covid-19.
„Въпреки увеличението на финансовите средства, отделени за научно-изследователска и иновационна дейност, оказва се, че това не е достатъчно България да постигне целите, които сме си поставили за 2020 година. Трябваше да сме постигнали 1,5% от БВП за иновации и развойна дейност, а в момента сме стигнали 0,84 на сто. Бизнесът е двигателят в тази област, но държавата трябва да подкрепя“, коментира Теодора Георгиева.
Чуйте разговора на Лили Големинова с проф. Георгиева.
Шестнадесетият национален иновационен форум "Икономическа устойчивост чрез иновации" ще се проведе на 18 декември от 10.30 часа, разбира се изцяло в дигитална среда. Ще се проведе и церемонията по награждаването на победителите в 16-то издание на..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за..
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”...