Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анастасия Събева и Августина-Калина Петкова - съмишленички в живота и на сцената

Снимка: Катя Василева
Мери Попинз в театър София, Снежната кралица в Сатиричния театър, Ромео и Жулиета в Младежкия театър, Кралят Елен в театър „Азарян“, Зарови ме в небето в театър „Възраждане“ са все представления, под които стои подписът на Анастасия Събева като режисьор, а колкото до Августина-Калина Петкова  - опитайте се да се сетите за невъзможен талант на сцената - владее ги всичките.
Общото между двете е, че са от обещаващите и впечатляващи имена на театралната ни сцена. А тези две чудни момичета са и най-добри приятелки в живота.

Любимият им глас от Радио София пък е Катя Василева и само да бяхте видели снимката им с радиоводещата от изложбата с гласовете на Радио София пред кино Кабана...


“Едно от най-ценните неща в нашата работа е да намериш съмишленик, който да вярва в теб и да те подкрепя, а Августина (актрисата Августина-Калина Петкова) за мен е първо това, след това е актриса, приятелка, съквартиранта и всичко останало”, казва режисьорът Анастасия Събева.

“Анастасия е човек, на който мога да се доверя. Каквато и идея да има, каквото и да ѝ хрумне, толкова неща сме направили заедно. Освен, че сме приятели, чисто професионално съм израснала благодарение на нея. Винаги съм разчитала на нейната оценка, преценка, мнение и на вдъхновение, с което е способна да заразява не само мен, но всички около себе си”, казва актрисата Августина-Калина Петкова

“Когато започнем някакъв проект заедно, нещата се случват във всеки един час на денонощието. Но наистина, когато имаш съмишленик до себе си, когато имаш човек, който ще ти се върже на идеята и на акъла, малко се чувстваш, все едно няма какво да те спре, преградите започват да се рушат по-лесно и по-бързо”, обяснява актрисата Августина-Калина Петкова.

В сегашната пандемична ситуация, двете съмишленички се справят, колкото и да им е трудно.

“Не може да се каже, че не ни е трудно, но в крайна сметка духът е най-важен. Това е нашата работа, защото аз винаги мисля, че изкуството и в частност театърът, с който ние се занимаваме, една от основните му функции е да държи духа и светлината в хората”, казва Анастасия Събева.

Още от усмихнатия разговор на Катя Василева с Анастасия Събева и Августина-Калина Петкова - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40