Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Високите, но реалистични цели ще ни стимулират и за следващи

| обновено на 29.12.20 в 10:07
Снимка: Архив

93% от хората вземат някакво решение за новата година, сочи проучване на Американската асоциация по психология. Но след година се оказва, че под 20 на сто от хората са осъществили поставените цели.

На първо място ниският процент се дължи на навиците, които ни пречат за бърза промяна, обясни пред Радио София Жасмина Гевезиева. Тя е завършила Академията за изграждане на здравословни навици Habits Academy в САЩ практикува като персонален треньор и състезател по фитнес.

На следващо място е нужна силна мотивация – може да е любов, краен срок, степен на важност или друга причина, поради която не може да не се промениш.

Жасмина ГевезиеваГевезиева уточни, че за промяната на навик са необходими 9 седмици и половина (66 дни), но ако навикът е много упорит, този срок може да достигне до 265 дни.

Волята и повтарянето на желаното действие и поведение са условие за създаването на нови невронни връзки в мозъка за изграждане и утвърждаване на навика, към който се стремим.

Най-често вземаните решения са за здравословно хранене, повече спортуване и за спестяване на пари.

„Не е лошо да си поставяме високи цели, но те трябва да са конкретни и все пак – реалистични. Тогава се постига и високо ниво на мотивация“, подчерта Гевезиева.

Можем да се обезсърчим, ако не виждаме резултати от полаганите усилия, ако не сме достатъчно упорити и постоянни. Най-добре е да отчитаме наличието и степента на прогрес след първия месец. Трябва да се радваме и стимулираме и от малките победи към постигането на голямата цел.

Чуйте какво още обясни Жасмина Гевезиева пред Елмира Джома.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13