93% от хората вземат някакво решение за новата година, сочи проучване на Американската асоциация по психология. Но след година се оказва, че под 20 на сто от хората са осъществили поставените цели.
На първо място ниският процент се дължи на навиците, които ни пречат за бърза промяна, обясни пред Радио София Жасмина Гевезиева. Тя е завършила Академията за изграждане на здравословни навици Habits Academy в САЩ практикува като персонален треньор и състезател по фитнес.
На следващо място е нужна силна мотивация – може да е любов, краен срок, степен на важност или друга причина, поради която не може да не се промениш.
Гевезиева уточни, че за промяната на навик са необходими 9 седмици и половина (66 дни), но ако навикът е много упорит, този срок може да достигне до 265 дни.
Волята и повтарянето на желаното действие и поведение са условие за създаването на нови невронни връзки в мозъка за изграждане и утвърждаване на навика, към който се стремим.
Най-често вземаните решения са за здравословно хранене, повече спортуване и за спестяване на пари.
„Не е лошо да си поставяме високи цели, но те трябва да са конкретни и все пак – реалистични. Тогава се постига и високо ниво на мотивация“, подчерта Гевезиева.
Можем да се обезсърчим, ако не виждаме резултати от полаганите усилия, ако не сме достатъчно упорити и постоянни. Най-добре е да отчитаме наличието и степента на прогрес след първия месец. Трябва да се радваме и стимулираме и от малките победи към постигането на голямата цел.
Чуйте какво още обясни Жасмина Гевезиева пред Елмира Джома.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..