Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10% е очакваният ръст на софтуерната индустрия у нас

Филип Мутафис
Снимка: БАСКОМ

Около 10% е прогнозният ръст на софтуерната индустрия в България през 2020 година, сочи експресно проучване на Българската асоциация на софтуерните компании - БАСКОМ. Този резултат дава основание за оптимизъм на фона на спада от 5,5 на сто в Брутния вътрешен продукт на страната. За сравнение отчетеното нарастване в сектора през 2019 година е било 18 на сто.

Годишният Барометър на асоциацията проследява развитието на софтуерния сектор и дигиталните технологии в България. Резултатите по традиция отчитат данните за предходната година, но сега, поради новите обстоятелства, е проведено и експресно проучване за 2020 година. 

Филип Мутафис, управляващ съдружник в софтуерни компании и член на Управителния съвет на БАСКОМ, представи резултатите от проучването пред Радио София и коментира изводите от друго проучване на асоциацията, което показва с висока точност, че през следващите пет години ще бъдат необходими 23 хиляди нови работни места в софтуерната индустрия. Той обясни, че ще бъде проведен диалог с Министерството на образованието, с академии и университети с оглед увеличаване на приема в IT специалностите. Прогнозният ръст се обяснява не само с вътрешните нужди на сектора, но и с интензивната дигитализация във всички области на икономическия живот. Covid кризата допълнително ускори този процес.

По отношение на възможностите за преквалификацията като начин за покриване на нуждите от работни места, Мутафис отбеляза, че средствата в тази насока по различните европейски програми трябва да се насочат не само към пренасочване на кадри с ограничен бюджет, а за преквалификация на сектори с висока добавена стойност, където тя изисква повече средства.

Един от основните фактори за успеха на софтуерната индустрия в България и за притока на чуждестранни инвестиции е стабилната и предвидима финансово-икономическа и данъчно осигурителна рамка. Затова и дори самото говорене за промени в данъците и осигуровките може да предизвика несигурност у инвеститорите. Индустриите с добавена стойност трябва да бъдат допълнително стимулирани, защото те създават новата икономика и работни места, каквито всеки българин иска, изтъкна Филип Мутафис.

Въпреки че софтуерната индустрия има история в работата от дистанция, тя също не е подготвена за продължително отсъствие от офиса на всички служители. Проблеми възникват при развитието на дейности като обучаването на нови кадри или управление на нови проекти. При тези задачи планирането и работата от разстояние не са най-доброто решение. Същевременно се забелязва завръщане на български специалисти, натрупали опит в чужбина в софтуерния сектор, и ангажирането им от компании у нас. В някои компании техният дял достига до 10% от общия брой служители, сочат данните на БАСКОМ.

Чуйте интервюто на Катя Василева с Филип Мутафис.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детската престъпност не трябва да бъде приписвана на локалите, процентът й е доста висок - 14% за 2024 г.

Днес ще се гледат мерките за задържане под стража на тримата младежи, които пребиха двама души в центъра на София. Задържани са младежи на 15, 16 и 18 години. Това съобщи Атанас Доцински, зам.-районен прокурор на София, на извънреден брифинг тази сутрин, съобщава БГНЕС. Вчера лицата са били обвинени и задържани.  До развръзката се стигна след като в..

публикувано на 07.07.25 в 09:49

Денят започва със слънце, а следобед може и да превали

Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..

публикувано на 07.07.25 в 06:35
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46