Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си спомним за Джералд Даръл

Снимка: wikipedia.org
На днешната дата е роден Джералд Даръл, който променя отношението към дивата природа в поколенията, които идват след него, а с книгите си във всеки от нас е успял да култивира нещо, което преди това го е нямало. 

“Удоволствие и чест е да издаваме Джералд Даръл, защото неговите книги за поколения читатели. Книгите му са от типа “семейни книги”, които могат да се четат от мама, тате, баба и внуче. Те са изпълнени с много приключения, с много хумор, защото Джералд Даръл е британец, а при тях чувството за хумор е вродено”, казва Кремена Димитрова от издателство “Колибри”.

Самият живот на писателя е достоен за описване в книга, а и той дълбоко черпи от него, за да напише своите истории, които се базират на личния му живот, който пък е изключително екстравагантен и любопитен, изпъстрен с приключения. Той е роден в Индия, но 3 години след раждането му, семейството се мести в Англия, след което заминава на остров Корфу, където прекарва по-голяма част от живота си. Джералд отрано остава без баща, който е бил строителен инженер, а майка му се налага да отглежда сама многолюдното си семейство, което започва живота си в Корфу доста бедно. 

Паметник на писателя на о. КорфуПриносът на Джералд Даръл за живота в Корфу е огромен, а приносът му в световната история, за разбирането и опазването на животинския свят, се записва със златни букви. Джералд Даръл не е имал намерение да става писател. Неговият брат Лорънс Даръл е завзел тази професия. И двамата са изключителни разказвачи, а Лорънс насърчава брат си да описва неговите забавни срещи с животните и перипетиите, през които минава опазването на малкото животинско наследство, което той оставя след себе си на острова.

Поощрен от брат си, Джералд започва да описва тези приключения, правейки паралел между собственото си семейство като една зоологическа градина и животните, които той успява да селектира и запази. Неслучайно първата му книга се казва “Моето семейство и други животни”.

Има и много добър сериал - “Семейство Даръл”, който стъпва върху сюжетите на трите книги за историята на о. Корфу и разказва подробно за живота на Даръл от неговата детска възраст до неговото възмъжаване.

Във връзка с днешния рожден ден на писателя, издателството пуска всички негови книги, с 30% отстъпка. 

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 11.11.25: Новите кадрови проблеми и промени в Столичната община

Във втория ден от седмицата гост в предаването “Форум” е Карлос Контрера - общински съветник от ВМРО , заедно с водещия на предаването Константин Лавсов, обсъдиха следните теми: Зоните за паркиране в централните части на града и преференциите за служебни автомобили и електроавтомобили; Кризата с боклука, който може да доведе и до криза със..

публикувано на 11.11.25 в 18:35

С архитектурен конкурс в Елин Пелин ще променят облика на градския център

Община Елин Пелин обяви международен архитектурен конкурс за създаването на нов, съвременен облик на градския център, обновяване на публичните пространства и оформяне на модерна, привлекателна и комфортна среда за живеене. Конкурсът ще бъде отворен за участие на проектантски екипи от цял свят, а от Общината призовават местните проектанти да се..

публикувано на 11.11.25 в 17:09
Националите ще имат мощна подкрепа в София през септември 2026 г.

Над 16 хиляди продадени билети за Евроволей в София

Над 16 хиляди билета вече се продадени за европейското първенство по волейбол за мъже, на което България ще бъде съдомакин. „Скъпи волейболни привърженици, Благодарим ви за невероятната подкрепа към мъжкия национален отбор по волейбол! Само 4 дни след началото на продажбите вече са закупени над 16 000 билета за Европейското първенство по волейбол за..

публикувано на 11.11.25 в 17:06

Столичната община проучва нагласите на родителите при избор на детска градина

Остават броени дни до крайния срок за участие в анкетата на Столичната община за проучване на нагласите на родителите при избор на детска градина. Допитването цели да се откроят критериите, нуждите и очакванията, които имат майките и бащите, когато на детето предстои да постъпи или вече е в детско заведение. Местната администрация ще използва..

публикувано на 11.11.25 в 16:46

Националният ден за борба с инсулта ще се отбелязва официално на 11 ноември

Национален ден за борба с инсулта ще се отбелязва официално на 11 ноември. Това обявиха от Асоциацията за инсулт и афазия. Целта е да се насочи вниманието към превенцията и да се насърчи подкрепата на засегнатите от този проблем. Това е денят, в който България предприема своята първа съгласувана крачка към осъзната национална политика за грижа към..

публикувано на 11.11.25 в 16:10

Столичният инспекторат проверява за нерегламентирано палене и изхвърляне на отпадъци

Проверките за нерегламентирано изгаряне на отпадъци в отоплителните уреди в кв. "Факултета" започнаха. От две седмици служители на Столичния инспекторат използват дронове, с които установяват случаите на замърсяване на въздуха и съставят актове на нарушителите. Безпилотните летателни апарати се включват в контролната дейност на инспекторите от..

публикувано на 11.11.25 в 15:31

Осигуряват мобилни екипи за психологична грижа в София

Националният център за психосоматика осигурява мобилни екипи за психологична грижа в София, които посещават пациенти в тежко физическо състояние и не могат да отидат до кабинет. Клиничните психолози извършват домашни посещения на болни с онкологични заболявания, при които често липсва адекватна психологична подкрепа. Консултациите подпомагат..

публикувано на 11.11.25 в 15:16