Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сергей Комитски: И днес българинът се страхува – за работата си, за бъдещето, дори за мисленето си

Някои, които претендират да водят народа, не могат да управляват собственото си поведение, коментира писателят и режисьор

Сергей Комитски
Снимка: Личен архив

Преди 50 години писателите Валери Петров, Христо Ганев и Марко Ганчев, както и проф. Гочо Гочев са изключени от БКП заради отказа им да подпишат протестна телеграма до Нобеловия комитет, заклеймяваща Александър Солженицин като изменник.

Историята по случая „Солженицин“ (1971) трябва да се помни, да отеква в общественото съзнание, защото тя е симптоматична, коментира пред Радио София Сергей Комитски, писател, сценарист и режисьор („Куршум за рая“ – 1992, „Нощна тарифа“ – 1987, „Грях“ - 1979).

„Христо Ганев, Валери Петров, проф. Гочо Гочев и Марко Ганчев станаха символ на непреклонността и свободомислието в България по това време – когато „желязната завеса“ ограничаваше не само пътуването и мисленето, но и правото да изкажеш собственото си мнение. Те бяха свеж полъх в затлаченото общество.“
По думите на Комитски, много от новоизлюпените демократи с камъните на Берлинската стена си вдигнаха стените на своите имения. Някои, които претендират да водят народа, не могат да управляват собственото си мислене и поведение.

„У нас 10 ноември (1989) срина страха като модел на поведение. Но 30 години по-късно основите му активно се възстановяват. Днес българинът се страхува – за работата си, за хляба си, за бъдещето си, за здравето, дори за мисленето си. Бремето на многото експерименти го виждаме наяве.“

Независимо на какво дължим ориста си като народ, нямаме право да свеждаме глава, но умението да се съпротивляваш е и дар Божи, допълни писателят.

Той приветства протестите на млади и умни хора през 2020 г. като знак срещу безвремието и инертността на обществото.

„Свободата на словото не винаги изповядва словото на свободата, но медиите са рупор, който трябва да вдъхва вяра у хората.“

Чуйте разговора на Ива Дойчинова със Сергей Комитски.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58