Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добротворци: Да нахраним освен телата и душите на хората с добро отношение и внимание

Събитията от 2020 г. дадоха много възможности на хората, които имат желание да помагат на изпаднали в нужда хора и животни, да го направят. През годината се появиха и много нови кампании, в които се включиха много хора и организации.

Над 8 години екипи на Фондация “Деца на България” провеждат ежеседмични срещи с възрастни хора в старчески домове. Част от програма за поддръжка на култура на ценене, подпомагане и поддържане на цялостното здраве на възрастните хора в България. На приемственост между поколенията.

“Фондация “Деца на България” е основана преди 14 години от Ясен Николов, а от 8 години вече участваме с кампанията “Коледни кошници” и с това добротворство, което се случва по Коледа, Великден, но и през цялата година. 

“Идеята на цялото това нещо е да творим добро и да връщаме хората към тяхното самочувствие, към това, което са били и към онази любов, която са изпитвали, както и да не се чувстват сами и забравени”, казва Гергана Андонова - обучител, консултант, координатор на екипи на кампанията „Коледни кошници“ и „Кошници за Великден“.

Над 8 години екипи на Фондация “Деца на България” провеждат ежеседмични срещи с възрастни хора в старчески домове. Част от програма за поддръжка на култура на ценене, подпомагане и поддържане на цялостното здраве на възрастните хора в България. На приемственост между поколенията, обяснява Андонова.

Всеки пакет носи и картичка с послание “Този дар ти е поднесен от някой, който е загрижен за теб. Онова, което искаме, е да се грижиш добре за себе си! И един ден, когато ти си добре, да правиш това за другите!”.

“Идеята на кошниците е не само да носят храна и тоалетни принадлежности на хората, но и да им носи радост и да разберат, че има някой, който е загрижен за тях. “Това е идеята на кошниците - да нахраним освен телата и душите на хората”, обяснява Гергана Андонова. 

“За мен най-докосващо беше, когато бяхме в училище и имахме задача да разработим темата за приятелството с децата. Първоначално започнахме да говорим за техните лични приятели, а след това и за техните учители като приятели.

Имаше леко чудене, как може учителите да са приятели, а когато повдигнахме темата, че родителите ни също са ни приятели, повечето деца бяха изумени. В началото те дори не си представяха, че това е възможно”, допълва Божидар Лечов - психолог, доброволец и асистент в програма „Светофар“, която развива културата на етика и ранна превенция при децата.

С течение на разговорите обаче, децата разбират, че приятелството е въпрос на отношение и могат да бъдат приятели с родителите си. “Да видя тази промяна в техните светове е уникално”, казва Божидар Лечов.

Чуйте целия разговор на Луиза Лазарова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

41 младежи лишени от родителска грижа получават помощ

"Училище за работа" 2024 стартира на 5 юни 2024 г., за да даде възможност на 41 младежи, лишени от родителска грижа да се потопят в реалната работна атмосфера и да усвоят ценни умения за самостоятелния живот, който им предстои след навършване на пълнолетие. Организатор на програмата е "Фондация "Подарете книга". Повече за нейното ново издание и..

публикувано на 03.06.24 в 18:23

Демографска пустиня ли е страната ни?

Превръща ли се България в демографска пустиня? Увеличават ли се и с колко населените места у нас с население до 10 души на квадратен километър? Как може да се смекчат негативите от свръх концентрацията на населението в няколко града от страната и да се съживят селските райони? Подробности разказа доц. Николай Цеков от Институтът за изследване на..

публикувано на 03.06.24 в 15:38

Пилот, ветроходец, пчелар, писател. В кое ли не е добър Йордан Колев?

След пътеписа "От Рио до Кейптаун" (2017) и романите "Кацането" (2019), "Лабиринт" (2021) и "Пазителят и кобрата" (2023) Йордан Колев се завръща към любимото си занимание – разказите. Най-новата му книга носи заглавието "Двойното дъно на пилотския куфар". По думите на акад. Владимир Зарев, сборникът ни докосва, вълнува, изпълва ни с..

публикувано на 03.06.24 в 15:28

Франкофони създадоха аудиогид за Музея на българския спорт

Националният музей на спорта, който се намира в сградата на стадион "Васил Левски", вече разполага с аудиогид на френски език. Той бе разработен от студенти от магистърската програма в Специализирания институт на франкофонията по администрация и мениджмънт (СИФАМ), и предоставен на Катя Иванова, директор и уредник на музея. Аудиoгидът е..

публикувано на 03.06.24 в 14:35

Световна среща на творците в сферата на независимото изкуство IETM Sofia 2024

Световна среща на творците от сферата на независимото изкуство IETM Sofia 2024 ще се проведе между 12 и 15 юни в РЦСИ “Топлоцентрала“. Заедно с водещи специалисти и представители на независимата сцена бяха очертани приоритетите на събитието, които включват: статутът на артиста, условията на работа в Европа и в частност – България, менталното..

публикувано на 03.06.24 в 14:28
Мария Ангелова

Певицата Мария Ангелова със страст към "Поп и джаз пеене" остава вярна на фолклора

Младата певица Мария Ангелова разказа в предаването "Добър вечер, София“ как се заражда в нея любовта към фолклора. Това се случва още в ранните й години в училище, където посещава хор, в който изпълнява народна музика. По-късно започва да учи в музикална паралелка, посещава уроци по поп и джаз пеене. Кандидатства в джаз академията на Милчо..

публикувано на 03.06.24 в 12:32

В гимназията по транспорт в Сливница учат и младежи от София

Когато човек влезе в професионалната гимназия по транспорт "Н. Й. Вапцаров" - гр.Сливница, го посреща ромолът на изкуственото водопадче, което клокочи в алпинеума на фоайето. Срещу него са разположени моделите, с които абитуриентите тази година се дипломират и това са светещи, издаващи звук и работещи мотори, фарове и други части на автомобила.  През..

публикувано на 03.06.24 в 11:32