Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

16 януари е Денят на Бийтълс

На 16 януари 1957 г. в Ливърпул е открит клубът “Кавърн”, откъдето започва творческият път на Бийтълс. Списание Ролинг Стоунс поставя Бийтълс на първо място в списъка си на 100- те най-добри изпълнители на всички времена. Според биографа Кен Мъкнеп "светът без Бийтълс е все едно свят, в който Леонардо Да Винчи не е докосвал четка".

"Когато се ражда тази легендарна група, предисторията е много интересна, 15-годишния Ленън създава една група, изпреварвайки и бийт музиката и развитието на рокендрола. Преди да станата Бийтълс са били Хилвър Бийтълс. Различават се като самороден кръст от онези диаманти, които се различават от графита, шлифован кръст от самите тях и от ранното развитие на музикалната индустрия. До такава степен се раздличават, че блестят и носят светлина години, след като групата я няма”, разказва професор Венцислав Димов - музиковед и преподавател във ФЖМК, СУ "Св. Климент Охридски".

Музикантът Ленърд Бърнстейн казва за тях: "За първи път в историята на света едни хлапета създават музика, и за първи път - възрастни, като мен, надничат завистливо в техния свят". В средата на 60- те се ражда световната Бийтълс-мания. Момичетата си късат дрехите от възторг по тях, преди тях няма такива звезди. Кралицата ги прави лордове още тогава, като хлапета. Първата рок група, която създава собствена компания, и то не просто, за да издава музика, а да поощрява млади таланти. “Епъл” - тяхната компания, не продължава да съществува дълго, за съжаление.

“Това са Бийтълс - огромно легендарно излъчване на музиканти, част от които вече не са сред живите, но продължават да диктуват пулса на времето, като Джон Харисън и Джон Ленън. Те правят не просто музика, те правят култура, едни от първите клипове, които се снимат изобщо в историята на популярната музика, са свързани с името Бийтълс", казва още Венцислав Димов.

Много е интересно и изследването на социалното влияние на групата. Те не просто завладяват с музиката си, но и с текстовете, които провокират към свобода. Интересно е и влиянието им в България - рок музиката в социалистическото минало не е долюбвано от властта:

"Бийтълс са искали да дойдат в България през 1968 г. на Девети световен фестивал на младежта и студентите. Така или иначе на са допуснати в България тогава, защото са музика за свободното звучене, за свободния човек, дават изява на протестните чувства, затова не са допуснати в България тогава. Те са били знаме на свободния човешкия дух през 68- ма година в Европа, знаме на това да бъдеш гражданин на света.

През януари 1967 -ма година за първи път българското радио прави музикален ден на радиослушателя и една от първите песни, които са звучали е на Джон Ленън и на Бийтълс - "Обичам".

Щурците следват техния пример, това обяснява култа към Бийтълс в България през 60-те. Ако трябва да говорим за вечна музика, това е Бийтълс, защото имат такова влияние в рок музиката, каквото не е имало" казва още проф. Венцислав Димов.

Чуйте целия разговор на Петя Калнакова и Ангелина Грозева в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читателят не се дистанцира, а съпреживява

Пламен Тотев за романа "Арката на лястовицата"  на датската писателка  Сисел -Йо  Гейсен  ( изд . „ Персей “ ) , който „Уолстрийт Джърнъл“  нарежда сред  „10-те най-добри мистерии  на годината “: "Авторката е биолог, но по ген и талант е най-вече писател. С това постига световна известност. Тя има по-различен поглед за нещата, познава..

публикувано на 19.05.24 в 09:46

Историята оживява: Колоездене България от XIX-и век до днес

България се радва на сериозни традиции в колоезденето. И заедно с моите гости, ще ви разкажем подробностите.  Гостите са Драгомир Кузов - председател на Българска федерация Колоездене, основател и изпълнителен директор на българската компания за производство на велосипеди DRAG и Веселин Стоилов “Спиро” - продуктов мениджър в DRAG и бакалавър по..

публикувано на 18.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Българският исторически комикс

Д-р Александър Въчков за Национална изложба на българския исторически комикс: " Таблата са около 170 на брой. Бях изненадан какви неща притежавам. Непрестанно сканиране на нови комикси. Резултатът може да се види на 2 етаж. Издирихме около 110 иммена, но не всички имаха добро качество. Историческият комикс е сред най-застъпения вид...

публикувано на 18.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00
Гергана Богданова и Йоана Лазаро

Читалището - отворена общност за младите хора

Гергана Богданова и Йоана Лазаро за пролетното почистване на Народно читалище "Христо Смирненски": "Нашето читалище е стара институция. Но в динамичното време вникваме в нуждите на хората в сегашно време - консуматорското общество, в което всеки има всичко и в излишък. Затова се надяваме всеки да донесе това, което му е излишно - книги, цветя, посуда..

публикувано на 18.05.24 в 11:47
Пролет в КвАртал

София има своя стар град

"Пролет в КвАртал" с един от организаторите му, Мартина Стефанова: "Фестивалът е наесен около Деня на София, но не е достатъчно. Затова започнахме с други по-малки събития, за пръв път правим "Пролет в КвАртал". Зимата направихме и видима Коледа тук.  Чудесна програма с локации, турове, София има своя стар град и с тези събития продължаваме да го..

публикувано на 18.05.24 в 10:43

Децата четат разнообразни неща

"Книговище стимулира детското четене и критично мислене. Цял месец над 3500 деца се включиха в това. Децата искат да четат! това е само малка част от тези, които се включват през цялата година. Децата имат възможност да се запознаят с един достъпен език. Щастливи сме, че ще участват едни сладури с рап-песен "Яко е да знаеш". Колкото повече днешните..

публикувано на 18.05.24 в 10:28