Класическите „Старогръцки легенди и митове“ на Николай Кун излиза в ново издание.
Книгата е първият пълен сборник на вълшебно-поетичните и увлекателни гръцки митове и легенди и е преведена на всички основни езици по света.
Вече цял век с нея са израсли поколения, а нейните вечни теми и прекрасни герои са вдъхновили безброй творци на изкуството през гръко-римската древност, в епохата на Ренесанса и в наши дни.
Книгата е предназначена за широката културна аудитория, който има интерес към поетичния свят на гръцките легенди и митове - основа на цялата цивилизация. Без да се познават тези сюжети и герои е невъзможно да се посети която и да е културна галерия. Помага да се разберат някои литературни произведения, ще бъде от полза и за учениците и студентите, отбеляза пред Радио София редакторът на изданието Иван Генов.
Първото издание е с превод от 1960 година. Някои от героите и гръцките богове тогава не са преведени правилно - например Дионис е описан като Дионисий.
В актуалното издание има пояснителни бележки под линия, а където е необходимо са поставени и правилните ударения.Сборникът е с нов дух, а и научно по-издържан.
"Форум" започва новата седмица със социолога от "Алфа Рисърч" Павел Вълчев . Той се спря и коментира следните теми: Динамика и повишени градуси в началото на политическия сезон (вот на недоверие, дебатите излязоха и извън пленарната зала). След кризата в доверието към институциите , несправянето с бедствията (безводие, наводнения) добре..
Всяка година Столичната община изпълнява програмата си за почистване на речните корита, извършвана в определени срокове и с нея се цели превенция при наводнения и подобряване на градската среда. За тази година ще бъдат обхванати 71 километра от реки и дерета в урбанизираните територии на града. "В настоящия момент сме стигнали до с...
С началото на противогрипния сезон темата за ваксините отново е във фокуса на вниманието. Според специалисти пикът на търсене на противогрипни ваксини у нас е през октомври и началото на ноември, а след това интересът рязко намалява. "Макар в последните години ваксинационното покритие да се повишава, в България то традиционно е много ниско –..
Двама колоритни събеседници - Борис Лапшов - актьор и музикант, сценарист и режисьор на представлението "Обсебена от Ърта" и Васил Къркеланов - фотограф и продуцент, човек с отношение към изкуството и с огромно чувство за хумор , гостуваха в предаването “Добър вечер, София“, за да разкажат за този кабаретен спектакъл, посветен на живота..
Изложба посветена на историка, книговед и изследовател Маньо Стоянов, родом от село Душанци, Софийска област ще бъде открита на 8 октомври, в сградата на Народното събрание.Освен историк, книговед и изследовател, Маньо Стоянов е дълги години и директор на Пловдивската библиотека. “Маньо Стоянов е една от светлите личности не само на с. Душанци, но и..
Две национално представителни социологически изследвания , проведени от агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС), показват тревожни данни за мащаба на насилието над медицински специалисти у нас. 20% от анкетираните са наблюдавали случаи на вербална агресия, а 7 на сто - дори на физическа разправа. Над 2000..
910 лева достига средният размер на водещата пенсия, без добавки за месец октомври. За мъжете тя е 1074 лева и 799 за жените. Само в две области от страната основната пенсия е над 1000 лева - в София-град тя е 1137 лв. и 1007 лв. в област Бургас. Данните на Националният осигурителен институт показват, че в 14 области на страната основните..