Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Документален филм и дискусия разсейват митовете за прилепите

Снимка: БГНЕС

На 30 януари ще се излъчи онлайн премиерата на документалния филм “В малкия голям свят на прилепите” в каналите на Културния център на Софийския университет и на Организацията за съвременно и алтернативно изкуство и култура “36 маймуни”, както и в YouTube канала им. Премиерата ще бъде придружена от дискусия на тема “Прилепите - ужас и разум”.

“Заниманието ми с прилепи и в частност със сътрудничеството ми с Антония Хубанчева, която е прилеполог е от преди 10 години. Темата не е нещо ново за мен, но е интересна, защото се оказва, че ние знаем твърде малко за тези бозайници, които представляват една четвърт от всички бозайници в света”, казва Гергана Димитрова, която е режисьор на документалния филм.

Дори през последните 10 години са открити много нови неща за прилепите и именно за тези нови неща се разказва във филма, представяйки част от докторантската работа на Антония Хубанчева.

“Интересното в процеса беше, че докато ние си мислехме как да направим този проект, който първо трябваше да бъде театрална инсталация, се случиха всички тези неща с пандемията и Covid-19 и набеждаването на прилепите за прилепите за причина да избухне тази пандемия, така че нашия проект доста се преобрази”, разказа още Гергана Димитрова.        

Партньори на събитието на биолозите от Националния природонаучен музей. На 10 ноември те представиха експозицията “Диви пандемии”, която е посветена на появата и разпространението на пандемиите в историята на човечеството, произтичащи от диви животни, т.нар. зоонози. Учените твърдят, че повече от половината инфекциозни болести са зоонозни като Covid-19, но не се предават от диви животни на хора, а чрез междинни гостоприемници.

Оказва се също, че прилепите са едни от дивите животни, които най-добре хармонират с хората и спокойно живеят наред с тях. В градовете живеят много прилепи. Те са изключително полезни, но защото толкова малко се знае за тях, през годините остават по-тайнствени и мистични животни.

Чуйте повече за прилепите от разговора на Гергана Пейкова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00