Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дистанционното обучение в Лесотехническия университет има своите плюсове и минуси

Студентите искат намаляване на семестриалните такси, заради онлайн обучението

Лесотехническият университет
Снимка: ltu.bg

Специалност “Ветеринарна медицина” е най-проблемна за дистанционно обучение в Лесотехническия университет, защото много от аспектите на обучението не могат да бъдат покрити от онлайн средата. Това посочва студентката Симона Андреева - председател на Асоциацията на студентите по Ветеринарна медицина в София.

“Дистанционното обучение има своите плюсове и минуси. Плюс е това, че има повече време да ходят на практика в клиники и да четат, но има и много недостатъци - това, че не могат пряко да комуникират с преподавателите, да им задават въпроси. В нашата специалност е важно да има пряк контакт и с животни, и с преподавателите, да има дискусии по материала”, казва Симона Андреева.

В момента, практическите упражнения са под формата на презентации, в които са обяснени процедурите, или видеа, които изпращат преподавателите. След това се задават въпроси и студентите отговарят по имейл. Има студенти, които посещават ветеринарни клиники, но това не е пряко свързано с учебния процес, а е по желание на студентите.

“Тази година организацията е много по-добра от предходния семестър. Загубихме доста от практическите занятия и контакта с преподавателите, но в сравнение с миналата година, е по-добре.

Необходими са ни много повече усилия за научаване и усвояване на материала. Преподавателите се опитваха да ни помогнат за справяне с възложените курсови задачи, което много ни помогна”, казва Яна Григорова - студентка в Лесотехническия университет, специалност “Горско стопанство”.

Според нея семестриалната такса трябва да бъде намалена. Освен това студентката е на мнение, че практиките могат да се провеждат присъствено, тъй като университетът е специализират и практическото обучение е от голямо значение.

Студентката по ландшафтна архитектура Весела Славева обаче е доволна от онлайн обучението си, защото вижда огромно старание от страна на преподавателите, които дори правят допълнителни часове, за да успяват студентите в задачите, които им поставят. Весела Славева също споделя, че има подобрение в организацията през втория семестър, но пък смята, че трябва да бъдат намалени семестриалните такси, защото студентите използват много лични ресурси за обучението си.

“Университетът положи доста усилия, за да организира обучението в електронна среда. Много от преподавателите, които позиционираха свои курсове в платформата, сега много по-бързо и лесно навлизат в тази среда”, казва проф. Боянка Желязова - зам.-ректор на Лесотехническия университет.  

По думите на проф. Желязова университетът е провел успешна онлайн кандидат-студентска кампания.

Относно практическите занятия, тя поясни, че още през миналия семестър са проведени такива в учебни опитни горски стопанства, където на малки групи студентите са били обучавани.  

“Един голям процент (60% от студентите) са доволни от онлайн обучението, разбира се, има и много трудности. Не всички студенти имат възможност да осигурят техническите средства. Студентите имат възможност да си свалят лицензиран софтуер, което е много важно”, коментира още проф. Желязова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29