Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският екип тръгва на новата си експедиция в Антрактида

Българският екип тръгва на новата си 29-та експедиция в Антарктида. Участниците в експедицията имат задачата да укрепят базата след тежкия зимен сезон в Антарктика и да я подготвят за следващия, както и да свалят данните от оставената да работи на автоматичен режим научна апаратура. 

Първият екип от 6 души трябваше да замине още на 12 януари, но заради случаи на коронавирус, сред испанските учени, пътуването се отложи. Съставът на експедицията е редуциран максимално заради епидемиологичната обстановка.

„Експедиция ще има. Планирано е да се върнат до средата на април. Стремихме са да запазим Антарктида чиста от коронавируса. Екипът задължително трябва да отиде, човешка ръка да отстрани повреди от бурните ветрове и снеговалежи от бурната зима, също така да свалят записите от уредите, които са останали да записват данните за промяната в климата, палео-климатичните промени, които са много важни за цялото човечество, защото в Антарктида тези промени са ярко изразени”, каза ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев.

По думите му нашите учени ще свалят данните и ще ги изпратят в България, където ще ги предоставят за анализ и съпоставяне с данните от другите станции.

Според проф. Пимпирев трябва да се нагодим към реалността от тази пандемия. “От миналата година имаме и интернет на базата, беше инсталирана сателитна чиния. Аз винаги очаквам с голяма тръпка да отида в този сантиментален дом – Антарктида, и ми е малко чудно сега, но да се надяваме, че в края на тази година ще осъществим една доста по-голяма 30- та юбилейна експедиция”, каза още проф. Пимпирев.

Той обясни, че португалските учени, които работят съвместно с българските, са спрели теренните проучвания, отиването на учените на континента и работата по събирането на проби, но не и по научната работа.

“Тази година ще обявим нов конкурс за българи, за научни проекти, но конкурсите са отворени за цялата страна и България се утвърждава като една много силна полярна нация, ценена в целия свят“, каза още той.

На 29.01. в Аулата на Софийския Университет „Св. Кл. Охридски“ се състоя традиционната церемония по връчването на националния флаг на заминаващата експедиция. Флага получи ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев, както и икона на Св. Йоан Рилски, дар от президента за параклиса в Българската полярна станция „Св. Кл. Охридски“ на о-в Ливингстън. Проф. Христо Пимпирев изказа своята увереност в успешния край на експедицията, въпреки че ще я координира виртуално.  

Очаква се полярниците ни да се завърнат на родна Земя през средата на април, но обстановката не позволява да се прогнозира точно време на завръщане, планира се това да се случи с военния самолет “Херкулес” на Уругвайските военновъздушни сили, от острова в съседство - Кинг Джордж.

Експедицията в състав: Йордан Тодоров - командир на базата, лекарят д-р Атанас Пелтеков, инженерите Петър Сапунджиев и Емил Иванов и логистиците Николай Николов и Камен Недков, заминават по маршрута София - Рим - Сантяго де Чили – Пунта Аренас.
На брега на Магелановия проток, те ще прекарат двуседмична пълна изолация и ще продължат, към о-в Ливингстън с испанския кораб „Сармиенто де Гамбоа“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35