27 платна на 20 млади творци от школата „Новите майстори“ с ръководител преподавателя по изобразително изкуство Евгени Серафимов са подредени в Съдебната палата на Кюстендил.
Експозицията е озаглавена
„Майстора - писар в съда
и неговите последователи“
и е осъществена със съдействието на Окръжния съд в партньорство с Държавен архив – Кюстендил.
Днес се навършват 139 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора и по традиция ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на големия художник. Затова и областният център е пълен с гости, разказа пред Радио София Евгени Серафимов.
Много малко са хората, които знаят, че художникът като малък е работил като бояджия, след това - в гостилница, а заради красивия му почерк става писар в съда.
Тогава съдия Чехларов забелязва, че освен да пише, по време на заседания Владимир Димитров прави и скици на присъстващите. Правят първата му изложба с 20-ина негови рисунки. Местните интелектуалци събират месечна стипендия и го изпращат с писмо до Мърквичка да учи в Рисувателното училище в София.
Така, с една добрина на хората на правото започва пътят му в изобразителното изкуство, разказа Серафимов. После с отношението си към хората той цял живот като че връща тази добрина.
„Три месеца рисувахме в галерията на Майстора с мои ученици, някои от които вече са студенти. Сред духа и вибрациите на неговите оригинали правихме ескизи и ги компилирахме в нови композиции със сух пастел. Кюстендилските адвокати и съдии я припознаха и откупиха. Така учениците ми разбраха, че в тях вярва не само учителят им.“
Чуйте разговора на Лили Големинова с Евгени Серафимов.
Изложбата може да се разгледа до средата на февруари.
През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..
През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..