Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Ангелов: Актуалността е ключът за любовта на младите към литературата

| обновено на 02.02.21 в 16:37


Борис се вдъхновява от света на литературата, не просто от класическия час по литература в училище, а от необходимостта "самият той да пише". Издава първата си стихосбирка още през 2019 година, когато е 11-и клас, печели конкурс с три свои творби, и след това решава, че вече е готов да представи своя интимен поетичен свят пред своите читатели. Интересно звучат творбите му написани по време на карантина. Говорят за любовта, която не е създадена за екрана.

"Това, което беше водещо при мен, са личните впечатления от света, емоциите, хората, по тази причина започнах да пиша още в началното училище, като любител. Поезията е един изключителен повод да реализираш себе си и да оставиш нещо след своето име, като послание. Искам поезията ми да докосва."

Борис вярва, че ключът за любовта на младите към литературата е в актуалността, в достигането на литературата до съвремието и проблемите на младите. Той споделя, че класическото и съвременното трябва непрекъснато да се преплитат, за да задържат вниманието на младите към необятния свят на литературата.

"Съвременното творчество след време може също да се превърне в класическо такова. Но е много важно между двете да има симбиоза. Разковничето е да запалиш младия читател като му дадеш в ръцете онази литература, онова огънче, което ще запали сърцето му , дори онова огънче да е угаснало, поезията отново да успее да го разпали, стига посланията да са близки до младата аудитория. Поезията се усеща със сърцето и душата, искам да продължа да пиша, за да откривам нови творчески идеи и да оставям послания."

Младият творец се вдъхновява от големите любовни лирици в българската литература като Дамян Дамянов, Христо Фотев, но и от революционното звучене на Ботев, който, както Борис казва, е "описал любовта във всички нейни форми, макар и да е оставил малко на брой стихотворения в литературното ни наследство". Поетът се впечатлява от начина, по който Ботев успява да изрази и любовта към любимата, и към родината, и към революцията, и към семейството - в това се изразява геният на Ботев според Борис. А с едно от стихотворенията, посветено на трудните времена, в които се намираме в момента, Борис иска да вдъхнови и малки, и големи читатели.

Животът стана бърз, безинтересен,
всички хора спряха да се чуват,
сега е пуст и някак безтелесен,
излезеш ли навън те арестуват,
какво си ни подготвил, мили Боже,
знам, че всичко става с интернет,
само любовта една не може
да включиш от иконка на таблет.

Още за литературата, нейния съкровен свят, любовта на младите към нея, любовните оксиморони и поезията, отпечатала себе си във времето и времето в себе си, чуйте в разговора на Ангелина Грозева с Борис Ангелов, ученик в 12-и клас в Езикова гимназия "Иван Вазов", град Пловдив.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15 май ще бъде нормален учебен ден за софийските училища

До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..

публикувано на 14.05.25 в 20:25

"Форум", 14.05.25: За първи път от години София остана без градски транспорт. Ще бъде ли така и утре?

Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..

публикувано на 14.05.25 в 18:55

176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Негован празнува 140 години от създаването си

Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..

публикувано на 14.05.25 в 17:25

Метрото в София засега няма да спира

Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.

публикувано на 14.05.25 в 16:52
проф. Борислав Христов

София е домакин на Международна конференция по пътна безопасност

Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..

публикувано на 14.05.25 в 16:35

Трябва да се мисли за икономическия потенциал на културните индустрии

Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание.  “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..

публикувано на 14.05.25 в 16:16