Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Ангелов: Актуалността е ключът за любовта на младите към литературата

| обновено на 02.02.21 в 16:37


Борис се вдъхновява от света на литературата, не просто от класическия час по литература в училище, а от необходимостта "самият той да пише". Издава първата си стихосбирка още през 2019 година, когато е 11-и клас, печели конкурс с три свои творби, и след това решава, че вече е готов да представи своя интимен поетичен свят пред своите читатели. Интересно звучат творбите му написани по време на карантина. Говорят за любовта, която не е създадена за екрана.

"Това, което беше водещо при мен, са личните впечатления от света, емоциите, хората, по тази причина започнах да пиша още в началното училище, като любител. Поезията е един изключителен повод да реализираш себе си и да оставиш нещо след своето име, като послание. Искам поезията ми да докосва."

Борис вярва, че ключът за любовта на младите към литературата е в актуалността, в достигането на литературата до съвремието и проблемите на младите. Той споделя, че класическото и съвременното трябва непрекъснато да се преплитат, за да задържат вниманието на младите към необятния свят на литературата.

"Съвременното творчество след време може също да се превърне в класическо такова. Но е много важно между двете да има симбиоза. Разковничето е да запалиш младия читател като му дадеш в ръцете онази литература, онова огънче, което ще запали сърцето му , дори онова огънче да е угаснало, поезията отново да успее да го разпали, стига посланията да са близки до младата аудитория. Поезията се усеща със сърцето и душата, искам да продължа да пиша, за да откривам нови творчески идеи и да оставям послания."

Младият творец се вдъхновява от големите любовни лирици в българската литература като Дамян Дамянов, Христо Фотев, но и от революционното звучене на Ботев, който, както Борис казва, е "описал любовта във всички нейни форми, макар и да е оставил малко на брой стихотворения в литературното ни наследство". Поетът се впечатлява от начина, по който Ботев успява да изрази и любовта към любимата, и към родината, и към революцията, и към семейството - в това се изразява геният на Ботев според Борис. А с едно от стихотворенията, посветено на трудните времена, в които се намираме в момента, Борис иска да вдъхнови и малки, и големи читатели.

Животът стана бърз, безинтересен,
всички хора спряха да се чуват,
сега е пуст и някак безтелесен,
излезеш ли навън те арестуват,
какво си ни подготвил, мили Боже,
знам, че всичко става с интернет,
само любовта една не може
да включиш от иконка на таблет.

Още за литературата, нейния съкровен свят, любовта на младите към нея, любовните оксиморони и поезията, отпечатала себе си във времето и времето в себе си, чуйте в разговора на Ангелина Грозева с Борис Ангелов, ученик в 12-и клас в Езикова гимназия "Иван Вазов", град Пловдив.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23

Работната седмица завършва със слънце и температура в София около 21°

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от западната четвърт, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишават - максималните ще са между 21° и 26°, в София – около 21°; минималните ще са предимно между 4° и 9°, малко по високи в Северозападна България, в София – около 5°. Над планините ще бъде предимно..

публикувано на 29.03.24 в 07:35

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03

Проф. Кирил Топалов представя своя "Живот по неизбежност"

Тази вечер (28 март 2024 г.) проф. Кирил Топалов ще представи новата си книга „Живот по неизбежност“, в салона на столичното Народно читалище „Възраждане“. Романът е мемоарен, каза пред Радио София проф. Топалов. „Няма елемент на украсяване – всичко е буквално едно към едно. За съжаление, много от тези неща звучат и художествено, и иронично, и..

публикувано на 28.03.24 в 15:38