Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Анастас Герджиков:

Истинските проблеми са в това, че не всичко може да се направи онлайн

Проф. Анастас Герджиков
Снимка: БГНЕС

Техническите затруднения в онлайн обучението в Софийския университет бяха преодолени сравнително бързо, но истинските проблеми произтичат от това, че не всичко може да се направи онлайн, най-вече практическите упражнения, особено за регулираните професии като медицина.

Във всички специалности, включително хуманитарни и обществени науки, личният контакт липсва. Дори преподавателят да общува дистанционно със студентите и да се виждат, усешането не е същото. Това заяви пред Радио София ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков. Той изрази надежда, че в началото на втория семестър случаите на нови заразени с коронавирус в страната ще бъдат достатъчно малко, за да бъде допуснато поне частично присъствено обучение.

Софийският университет поддържа много контакти с различни университети по света и членува в различни международни организации, които обсъждат постоянно развитието на онлайн обучението. Организацията на работа и проблемите, които срещат висшите учебни заведения, са сходни. Основният извод е, че дистанционното обучение дава някои предимства, но заедно с това отнема ползите на присъственото обучение.

Проф. Герджиков е оптимист относно преодоляването на пандемията в обозрими срокове и смята, че хората вече се убеждават, че няма нищо опасно във ваксината и започват да претеглят рисковете от ваксинирането от една страна и непосредствената опасност, че сме напълно блокирани, а малкият и средният бизнес загива. 

Чуйте интервюто на Лъчезар Христов с проф. Анастас Герджиков.

Радио София потърси мненията и на студентите за ефективността на онлайн образованието. Своите наблюдения описаха Антонио Стоичков, председател на Студентския съвет към Софийския университет, Мариела Петкова, последен курс по специалността "Журналистика" във ФЖМК, студент по право, пожелал да запази анонимност, Сирма Станева от специалност "Японистика"  и Катерина Василева - първи курс "Политология".
Студентските мнения записаха Георги Карамфилов и Михаил Митев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49

Същността на К-попа е във връзката на музикантите с феновете

Посолството на Република Корея в България съвмесно с медийната група „Seoul Shinmun“ организират 2024 K-POP COVER DANCE FESTIVAL  на 29-ти юни от 19:00 във Воения клуб в София.  Представят ни го Мун Чанг-хо - продуцент от Сеул Шинмун и основател на фестивала,  Даниел Сергилов, член на Токсик,  София Елефтериу, Посолство на Република Корея :..

публикувано на 29.06.24 в 11:27