След лекции и уроци за рисуване за деца, готово е първото издание, което поставя основите и началото на поредица, озаглавена “Книги за любители”.
Първата книга представя живота на Владимир Димитров-Майстора, а неин автор е Кристина Тужарова. Тя е графичен дизайнер и илюстратор, автор на кулинарни книги и лектор в “История на изкуството за любители”.
„Това е може би най-любимият и най-известен български художник. Мисля, че ще е чудесно децата за се запознаят с него, отбеляза пред Радио София Кристина Тужарова.
Биографията на твореца е разказана по начин, подходящ за деца от 6 до 12 години. Книгата ще събуди интереса за малчуганите към изскуството, към природата, но и към живота и творчеството на Майстора.
„Освен великолепен художник той е и интересна личност – с неговите пътешествия, с възгледите му и отношението му към природата и хората. Бил е скромен, щедър и благороден човек“, допълни Тужарова.
Тя се надява поредицата да припомни позабравени от обществеността имена на български художници от първата половина на ХХ век, като Иван Милев, Николай Райнов, Никола Танев, Бистра Винарова.
Освен с лекциите и поредицата, Кристина се занимава и с други проекти, с които – по думите й, се стреми да предизвика интереса на хората с отношение към изкуството – така, че те да започнат да посещават галерии, да четат повече в този област.
Все още се събират средства за отпечатването на книгата за Владимир Димитров-Майстора.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Кристина Тужарова.
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..