На днешния ден преди 108 години на Галиполския полуостров се случва чудо, което оставя трайна славата на българската армия и дух във военната история - Булаирската битка, припомни в ефира на Радио София д-р Веселин Хаджиангелов, директор на историческия музей в Самоков.
Нерешеният националноосвободителен въпрос вкарва България като непосредствен участник в три последователни войни – Балканската, Междусъюзническата и Първата световна.
През 1913 г. страната ни е в съюз с Гърция, Сърбия и Черна гора. Целта е да се освободят напълно земите, заети от Османската империя.
Участниците в Младотурския преврат към края на 1912 г. стават особено активни с цел да спасят Одрин, Шкодра и Янина. Правят контраатаки, за да не се стигне до мирен договор в Лондон. При Чаталджа българите търпят поражение, което нахъсва по-многобройната турска армия. Стига се до битката при Булаир, където турската войска е 3-4 пъти по-голяма.
Легендите твърдят, че именно тогава се ражда бойният възглас „По пет на нож!“.
Тогава сред отличилите са български воини най-много са от частите в Самоков (22 пехотен Тракийски полк) и Кюстендил.
Затова и на 8 февруари (по нов стил) в Самоков всяка година отбелязват победата с тържество и полагане на цветя пред читалище-паметник „Отец Паисий“.
Този паметник и културно средище са изградени с дарения от военния гарнизон в Самоков и граждани, допълни д-р Веселин Хаджиангелов.
Днес бяха поставени 4 венеца, по един за всяка стена, на която са изписани имената на самоковските войници, загинали в битките.
С него разговаря Антония Каменичка.
Три от комисиите в Столичния общински съвет ще заседават съвместно, за да обсъдят икономическата рамка на градския транспорт за тази година. Заявка за това обсъждане даде миналия четвъртък председателят на транспортната комисия Иван Таков: "Тъй като от 6 месеца сме я поискали писмено да ни бъде предоставена за предварително гледане, преди..
Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..
“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..