Най-важните, най-горещите теми за обществените медии и за радиостанциите в Европа са свързани с тяхната дигитална трансформация и начина им на финансиране, коментира в ефира на Радио София Весислава Антонова - журналист и медиен анализатор.
Освен неизбежното развитие на технологиите, за дигиталната трансформация допълнителен натиск оказва и настоящата Covid пандемия.
Интернет гигантите, социалните мрежи и увеличеният избор на канали неминуемо се отразяват на съдържателните формати.
Тази трансформация е шанс за предефиниране ролята на обществените медии. Тя предоставя нови платформи, нови аудитории. Това позволява достъп на всички възрастови групи до информацията и посланията. Знаем, че вече 70% от информацията се получава през мобилните устройства, допълни Весислава Антонова.
Забавянето на цифровизацията означава загърбване на важната част от по-младата аудитория.
Предстои формулирането на нови текстове в Закона за радиото и телевизията, изтъкна още медийният анализатор. Така ще трябва да се определи кой е ефективният, устойчив и независим модел на финансиране на обществените медии.
„За съжаление все повече страни в Централна и Източна Европа преминават от директно събиране на такси от гражданите (както е при Би Би Си например) към финансиране от бюджета (така направи наскоро Румъния). На пръв поглед това финансиране изглежда стабилно и по-лесно, но практиката показва, че такива медии се сблъскват с редица проблеми. Постепенно се намалява бюджетът на съответните медии. Възможно е част от хората, работещи там, да бъдат причислени към системата на държавните чиновници (Косово).
Този модел на финансиране позволява по-лесен политически натиск. Така се подлага на изпитание независимостта на медията и на свободното слово., подчерта Весислава Антонова.
В Европа най-разпространен е смесеният модел на финансиране.
За България още не се знае какво ще се прецени от Министерството на финансите, но едва ли ще се въведат такси от гражданите.
Според експерта, ще бъде грешка БНР и БНТ да се откажат от рекламните си приходи, защото така ще се прекъсне връзката с пазара и ги кара да бъдат по-конкурентни, въпреки обществените си функции.
Радиопазарът в България е твърде интересен. Около 80% от над 280 радиостанции, според регистъра на СЕМ, са музикални. Това дава на БНР поле за политематични предавания в програмата си, както и предимството да бъде лидер в качествената и проверена информация, отбеляза Антонова.
С нея разговаря Катя Василева.
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..
Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..
През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..