Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Академия за визионери" подкрепя проекти на младежко доброволчество

„Академия за визионери“ е инициатива на Столичната община, привлякла утвърдени експерти в 5 направления, които ще подпомагат млади хора от 15 до 29 години, живеещи в София, в разгръщането на визионерските си планове, а Общината ще финансира най-добрите идеи.

“Това е едно продължение на инициативи, които през последните години от дирекция “Спорт и младежки дейности” на Столичната община реализирахме, подкрепяйки проекти на младежко доброволчество.

Този път решихме кандидатстването на младите хора да не става чрез институционална подкрепа, т.е. да са представители на училище, НПО, а да са индивидуални, търсещи и провокирани личности, обичащи града си и желаещи да променят средата, условията в него”, казва Ирена Димитрова - директор на дирекция “Спорт и младежки дейности” в Столичната община.

Освен мотиватори, менторите в различните групи са и вдъхновители на инициативите.
В направление “Архитектура и градска среда” ментори са арх. Любо Георгиев и Елица Панайотова. Двамата са емблематични с визионерското си отношение към градската среда. 

В “Спорт и здраве”, мотиватори ще са един от основоположниците на социалната подкрепа (създател на “Отборът на надеждата”) Виктор Кирков и олимпийската ни шампионка Тереза Маринова.

В направление “Изкуство, култура, образование и наука” мотиваториса Светлана Ломева, Любов Костова. 
В направление “Гражданско и здравно образование и медийна грамотност” вдъхновители са Яна Пеловска, д-р Радосвета Стаменкова.

В направление “Подкрепа на хора в неравностойно положение, рискови групи, животни в риск” мотиватори са Юлия Георгиева, Дора Радева от фондация „Четири лапи“.

Във връзка с отбелязването на 200 години от рождението на Георги С. Раковски и 100 г. от смъртта на Иван Вазов през 2021 г., Академията ще подкрепи и проектни концепции, обвързани с годишнините.

Чуйте още в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сава Вутов (вляво) и Ангел Николов

Да вкараме духа на чудовището в един инструмент

Сава Вутов и Ангел Николов предлагат на необичайно за класика място необичайно за Северното полукълбо заглавие: "Пролетно тайнство през ноември". Ето и разказът им: "Първият път свирихме "Пролетно тайнство" през лятото в несебърското село Баня - имаше кино, музика, лекции, абсолютна творческа еклектика. Неща, далеч от ежедневието на хората - пейките..

публикувано на 16.11.25 в 11:25

Обикновени хора, а не супер екшън герои

Нина Караманова представя новия роман на Джон Гришам - " Вдовицата ". Излязъл в САЩ преди месец, вече е номер едно бестселър на "Ню Йорк Таймс". Това е 51-ият поред роман на Гришам, който става номер 1, а той самият е един от най-четените живи писатели в света, с над 400 милиона продадени книги и екранизации по тях с участието на Том Крус, Джулия Робъртс,..

публикувано на 16.11.25 в 10:45

Софийски разкази - старите софийски театри

Малко преди Нощта на театрите (15 ноември) представяме старите софийски театри. В началото на 1882 пожар опустошава паянтовата сграда, където през деня е Народно събрание, а вечерта в нея играе първата любителска театрална трупа. На мястото на сегашната СГХГ се помещава друг дървен театър, за който вече сме говорили тук. В 1888 пловдивската трупа остава..

публикувано на 15.11.25 в 16:00
Кристиан Ваклинов

Историята оживява - Родопската теснолинейка, глава първа и втора

Хиляди българи преди четвърт век се обединяват в искането си да остане Родопската теснолинейка. Преди 11 години едно тогава 20-годишно момче, Кристиан Ваклинов успява и вече сме в навечерието на излизането на книгата му, посветена на Родопската теснолинейка. Ето го пред микрофона на фена на теснолинейката и автор на поредицата Боян Бочев:

публикувано на 15.11.25 в 15:00
Лиана Антонова

Адресите на любовта – певицата Лиана Антонова и саксофонистът Ангел Везнев

За богатия и пъстър живот на изпълнителката на „Любовта е море“, която след триумфа си във Вегас се обръща към духовното, става дума в „Адресите на любовта“. Лиана Антонова е певица, актриса, писателка и легендарна столична красавица. С втория си съпруг, изключителния саксофонист Ангел Везнев, гастролират в  Австрия, Германия, Швейцария,..

публикувано на 15.11.25 в 14:00

В София има развитие на чаената култура

FesTEAval е посветен на чая и чайните традиции от цял свят. За поредното му издание сме с Николай Кандиларов: "Зимата е най-популярна за чай за българина. Но има промяна, има развитие на чаената култура в София. Има интерес, в АйТи сектора особено. Като цяло зеленият чай е по-популярен. Неправилно използваме думата чай за билковите отвари - те трябва..

публикувано на 15.11.25 в 11:32

Театърът и неговото денонощие

Театрите ден и нощ - започваме с 13-та " Нощ на театрите " с гостуването на Мария Панайотова и Катерина Миланова:

публикувано на 15.11.25 в 10:46