Столичната община е приела много документи във връзка с развитието на града, последният е „Визия за София“, но Covid пандемията може да наложи промени в традиционните ни схващания. Например в намерението София да се развива като компактен град – напоследък хората все повече търсят да се изнесат в малки селища около столицата. Темите са обсъждат и в европейските и в българските организации на архитекти и урбанисти.
Това заяви в студиото на Радио София проф. Тодор Булев, председател на УС на Съюза на архитектите в България (САБ).
Градът трябва да е място, подчинено на благородната цел – общуването между хората. В този смисъл огромно е значението на кварталните обекти – кафене, магазини, дори пункт за химическо чистене, подчерта арх. Булев. Показателен пример е част от стария център, т.нар. „КвАРТал“, познат и от фестивалите, които се провеждат там. Необходимо е и в „периферията“ на София да има пространства, които да изявяват градското начало.
Арх. Булев посочи като недобър пример бул. „Тодор Александров“, който разсича част от центъра на две, вместо да прави естествен контакт, както съседните „Ал. Стамболийски“ и „Пиротска“.
„Транзитното автомобилно движение няма място в софийския център. Аз съм за затварянето на „Тодор Александров“ като комуникация между пл. „Възраждане“ и бел. „Дондуков“. Центърът на София трябва да се освободи от транзитно автомобилно движение и това ще стане, ако софиянци го искат и общината го приеме“, изтъкна експертът.
По думите му във „Визия на София“ се говори за умен град, но преди надстройката трябва да имаме основата. Този документ не разрешава конфликта между транспортните средства и пешеходците.
София има нужда от нова самостоятелна концертна зала, както може би и от нова сграда на опера, допълни арх. Булев. Гаранция на бъдещия успех е единомислието на музиканти и институции по този въпрос. Има поне 6-7 подходящи локации. За да се говори за мястото, обаче, е нужно добрите намерения да придобият конкретика.
Засега САБ не е потърсена като организация със специалисти, които могат да помогнат с мнения и експертиза.
Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..
Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..
Когато обществения транспорт в София става все по-несигурен, автомобилите на абонамент набират популярност. “Със сигурност интересът към услугата се покачи доста сериозно през периода (на стачка на наземния транспорт в София - бел. ред.). В София не е вярно, че няма богат транспортен микс, напротив има доста добър транспортен микс, като в него се..
Родители излизат на протест заради забавянето от страна на държавата на компенсациите за неприетите в държавни ясли и детски градини деца. Протестът им е насрочен за 27 май, вторник, от 8.30 ч. пред сградата на Министерски съвет. “И миналата година имаше забавяния, но не чак толкова големи. В много от столичните райони все още не са изплатени..
През днешния ден от 17.30 часа Националният етнографски музей - БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена “ Звездното небе – митология и наука “. Те представлява вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта . Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на..
Петима младежи на възраст между 15 и 17 години са задържани вчера за побой над момче в района на "Орлов мост", съобщават от МВР. Конфликтът между момчетата е възникнал заради спор за футболни отбори. След подаване на сигнала – около 14.30 ч. вчера, полицейски екипи от Първо РУ незабавно са се насочили към мястото на инцидента, но младежите вече били..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..