Мнението на детето никога не е пренебрегвано в цивилизационния подход на човечеството. Но в държавническия и образователния подход то не е търсено и привличано.
Детското участие в процеса на вземане на решения е доста иновативно като концепция за българската практика.
Това изтъкна в студиото на Радио София Офелия Кънева.
Тя е сред създателите на първия ученически парламент в България, гост-преподавател в редица висши учебни заведения в страната, автор е на книга за ролята на децата в процеса на вземането на решения.
Издадената монография представя широка теоретична база от педагогическа, управленска, философска и организационна сфера, на база опита от практиките на почти 20 държави. Лауреат е на Наградата на Академията за лидери за борба със статуквото и апатията в обществото. Като преподавател в Агенция ОЗОН, Кънева е ангажирана и с внедряването на иновации в хуманитарния сектор.
Като цяло международните организации имат слабостта „да флиртуват с идеята деца да присъстват в тяхното битие. И почти винаги включват пожелателното становище за вземане предвид мнението на децата“. В това отношение България е изпреварила голяма част от света с регламентирането и функционирането на Съвет на децата като официален консултативен орган към правителството.
Въпреки това българско постижение, налице е една институционална инертност, допълни експертът.
Благодарение на дългогодишния си опит и иновационния си начин на мислене, в издадения специализиран труд „Децата в процеса на вземане на решения“, Офелия Кънева дава и конкретни практически и научни предложения относно правната система, политиката, организационния подход и конкретни мерки за осъществяване на желаното участие.
С нея разговаря Елена Пъневска.
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..
Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..
През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..