Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчеларите искат своя борса и да не са в сектор „Животновъдство“

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пчеларите протестират за своя борса и да не са в сектор „Животновъдство“. Причините за протеста са комплексни и са продиктувани от една поредица от действия на Министерство на земеделието и храните и лично на министър Десислава Танева.

Проблемите в бранша се трупат от поне 1-2 години, но ескалираха с промените в Закона за пчеларството, казва Сребрин Илиев, председател на Националния браншови пчеларски съюз.

По думите му няма подкрепа от страна на държавата към бранша, а той е с висока значимост за земеделието. Според Сребрин Илиев и министърът на околната среда и водите също неглижира проблемите в сектора.

“В крайна сметка, в пчелите е основата за запазване на биоразнообразието”, казва той.Министерство на екология по регламент отговаря за борбата с пестицидите и не може да оставят с лека ръка само министърът на земеделието да се бори за запазване на пчелите.
Освен това, според Сребрин Илиев е безумен фактът, че в природните паркове не се допуска наличие на пчелни семейства, а за това отговаря МОСВ.

Той е категоричен, че в страната липсва ефикасен контрол на пръскането с пестициди, което води до измирането на много пчелни семейства.

Пчеларите настояват и за по-ефективен контрол, който да се възложи на местната власт, защото хората по места са запознати в детайли с проблемите и могат заедно с пчеларите да ги решат. Например, ако се поставят GPS устройства на машините за пръскане или да се използват високи технологии, като дронове за контрол на пръскането с пестициди.

“Пчеларският сектор все още е в изолация. Той е единственият неподкрепен сектор сред субсидирането и подпомагането на животновъдите. Част от проблема се дължи на факта, че пчелите не са стандартни животни като другите домашни животни. Не може подпомагането да бъде разпределено на площ, както е при земеделските производители”, допълва пчеларят Георги Стефанов от WWF.      

В крайна сметка с бурното развитие на земеделския сектор се появиха проблеми като този с химическите третирания и смъртността при пчелите, допълва той. Отделно от това са фактор и климатичните промени.

WWF работи интензивно върху това да бъде призната ролята на опрашителите - дивите и домашни пчели, защото без тях ще страдат както земеделските производители така и всички консуматори на храни.  

Чуйте повече в разговора на ива Дойчинова и Георги Карамфилов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има голям потенциал за продължаващо развитие на високотехнологичния сектор

Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) организира на 7 и 8 ноември четвъртото издание на форума за иновации, технологии и изнесени бизнес услуги SEE ITS Summit 2024. Мотото тази година ще бъде “Разгръщане на бъдещи хоризонти”. Амбицията на организаторите е да съберат на едно място водещи технологични лидери, иноватори и експерти,..

публикувано на 24.09.24 в 18:14

Жилищните кредити в страната се увеличават с 25,5%

Кредитите за домакинствата са над 43,7 млрд. лв. (22,3 на сто от БВП). Спрямо август 2023 г. те се увеличават с 19,7 на сто (19,6 на сто годишно повишение през юли 2024 година). В края на август 2024 г. жилищните кредити са 23,203 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 25,5 на сто (25,1 на сто годишно увеличение през юли 2024 година)...

публикувано на 24.09.24 в 17:55

БНР подписа споразумение с Националното сдружение на доброволците

Българското национално радио подписа меморандум за разбирателство с Националната асоциация на доброволците. В центъра на това партньорство двете организации се обединяват в приоритетите си да предоставят навременна и точна информация на обществото по време на бедствия и кризи. “Подписването на този договор отваря много възможности за сътрудничество между..

публикувано на 24.09.24 в 17:03

Музикантът Ninio се завръща с нова песен "Списък с имена"

След успешното представяне на дебютния си албум "Първите 7" Илин Папазян-Ниньо се завръща с нов сингъл и видео към него, като за край на лятото. Ниньо споделя, че песента се ражда случайно от идея, която му хрумва по време на студийна сесия за първия албум и той записва на телефона си. Едва 3 месеца по-късно открива и развива идеята в "Списък с..

публикувано на 24.09.24 в 16:57
Само 8 процента от българския износ за ЕС е по вода и въздух, а останалият е по суша, най-вече с автомобилен транспорт.

Инвестициите се насочват към държави, където сухопътен контрол липсва

Един от основните приоритети на Българската стопанска камара е присъединяването на България към Шенген, Еврозоната и ОИСР.  Макар и отпадането на граничния контрол на въздушните и морски граници да може да бъде определено като стъпка в правилната посока, запазването на контрола по сухопътните граници за България и Румъния води до значителни разходи,..

публикувано на 24.09.24 в 16:07
Траян Траянов от

Неправителствени организации и граждани против Закона за регистрация на чуждестранните агенти

В предаването "Радиокафе“ гостуваха Теодора Бакърджиева, изп-директор на Български дарителски форум и Траян Траянов, изп. директор на Фондация "Заедно в час", за да разкажат за тревогата на организации от неправителствения сектор у нас, голяма част от които протестираха против конкретни текстове от предлагания Закон за регистрация на..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Константин Занков: Очакваме около 10% ръст в туризма

България се нарежда сред петте водещи държави в ЕС по ръст на туристическите нощувки за периода април-юни 2024 г. на годишна база. През второто тримесечие на 2024 г. в България са отчетени 2 126 950 туристически регистрации в категоризирани места за настаняване, които са довели до близо 6 милиона нощувки. Това поставя България сред водещите 5 държави..

публикувано на 24.09.24 в 15:10