Катедра „Японистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще представи успешния път на Страната на изгряващото слънце за популяризиране на нейната традиционна и съвременна култура по света.
Международната конференция ще се състои на6 и 7 март 2021 г. и ще се излъчва онлайн с осигурен превод.
С известни личности от Япония и България ще бъдат дискутирани аспектите на японската културна дипломация.
Темите ще бъдат свързани с японското общество и силата му да се справя по време на кризисни ситуации, чувството за дълг, екипността и дисциплината на японците.
Заедно с Тошио Судзуки, главен продуцент на Студио Гибли, ще бъдат потърсени отговори на въпроси, които вълнуват младите хора в България и по света.
Именити японски професори и български творци в диалог с публиката ще обсъдят ролята на културата и образованието през ХХI век.
Сред уникалните традиции и особености на Япония е начинът, по който жителите на тази страна съществуват в общество, отношението към другия, стремежът за взаимопомощ, отбеляза в студиото на Радио София доц. Евгени Кандиларов. За японците културата е ключов елемент от и за общуването, средство за заявяване на присъствие в света, за отправяне на послания.
Сред участниците в конференцията са проф. Ватанабе Ясуши, проф. Иван Илчев, проф. Уесуги Томиюки, проф. Гергана Петкова, проф. Ивайло Дичев, доц. Антон Андреев, доц. Боян Жеков, г-н Сато Казутака, проф. емеритус Хамашита Масахиро, проф. Араки Хироши, проф. Анри Кулев, маестро Йордан Камджалов и др.
Повече за събитието ще научите от разговора на Ива Дойчинова с доц. Евгени Кандиларов.Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..