Зависимостта, независимо дали е към алкохол, наркотици, хазарт, дори спорт, може да засегне нас или някой от нашето семейство. Можем ли, обаче, да разпознаем признаците и как да си помогнем? Колко труден е пътят до ремисията и пълноценния живот, какво трябва да бъде участието на нашите близки в лечението и има ли още стигма в обществото ни по темата? На тези и други въпроси се опитахме да отговорим днес в "Радиокафе", заедно с Ралица Стефанова, автор на поредицата "Не/зависимите" и организатор на уъркшоп по темата, както и с Александър Илиев, основател на Терапевтичен център "Жива".
„Зависимостта не е само психическа болест, по-скоро пристрастяване към вещество се получава и на психическо, и на физическо ниво. Затова и правилната терапия трябва да включи тези две нива – да се спре както употребата, за да се изчисти тялото от веществото, така и задължителна част от терапията да бъде психологическата работа, за да може човекът след това да остане стабилен в своето собствено битие и емоциите, които го изкушават и които го карат да посяга към чашката или наркотиците и хазарта, вече да не го стигат и да не му повлияват по такъв начин“, обяснява Ралица Стефанова.
Все още има стигма в обществото ни и тя едва ли някога ще стихне, споделя Ралица и допълва, че проблемът със зависимостта нараства, а лошото е, че няма статистика, която да показва каква част от хората са развили вече зависимост.
Зависимостта е болест и това трябва да се разбере, казва Ралица и обяснява, че основните признаци се виждат, когато алкохолът, например, започва да влияе на живота, когато срещите с приятели са с цел консумация, когато започва да пречи на концентрацията на работата или когато се появи агресия в семейството при липса на алкохол, при направена забележка...
Александър Илиев, който е сертифициран за работа със зависими по модела "Change&Grow", в Португалия, адаптиран за терапевтични общности, споделя, че е трудно да се работи със зависими, защото една от основните характеристики на заболяването е отричането на проблема, а с осъзнаването му е свързана и първата стъпка при започваща терапия.
Оказва се, че един на всеки десет човека е предразположен към зависимо поведение. Зависимите хора преживяват нещата много по-дълбоко. Преживяванията им са плашещи и те търсят начин да преминат през неудобните за тях чувства и емоции от деня, използвайки алкохол, наркотици, медикаменти или друго, а с времето се изгражда навик.
Зависимите хора имат страх от това да преживяват нещата, смятат, че няма да могат да ги преживеят, търсят помощни средства и по този начин не узряват.
„Когато започнат да се лекуват, ние виждаме едни хора, които са в телата на възрастни, ни емоционално са много незрели. И узряването е част от оздравяването", споделя Александър Илиев.
Надежда обаче има, има и терапии, а първото нещо, което се прави при започване на терапия, е семейството да бъде запознато с проблема. Близките участват до голяма степен в терапията и трябва много добре да знаят кой е срещу тях, по какъв начин се проявява зависимостта, трябва да могат да разграничават заболяването от личността. След лечението близките трябва да говорят със зависимия за притесненията си, но и да отчетат положените усилия и да гласуват доверие.
Терапията, обаче, не се извършва в дома, винаги се води от специалисти, подготвени за подобен тип работа.
А Александър Илиев споделя, че част от личната му мотивация е да вижда как след труден период хората си стъпват на краката и подобряват отношенията със семейството си.
Да си свидетел на това, е страхотен заряд, казва той, а разговора с него и с Ралица Стефанова - чуйте в звуковите файлове.
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..
Представяме ви Moving Balkans - танцов шоукейс на държави от Балканите. Регионалната платформа за съвременен танц, Moving Balkans има за цел да провокира съвременния танц, характерен за Балканите - Турция, Гърция, Словения, Хърватска, Албания, България, Румъния, Босна и Херцетовина, Черна гора, Косово, Северна Македония и Сърбия. Дори..
Протестите за съдебна реформа извикват автоматична подкрепа, макар и не на нивата по отношение на медиците. Подкрепят 75,2%, не подкрепят 8,7%. Възможно е тук допълнителна роля да изиграва многогодишната принципна нагласа за недостатъчност на справедливост в обществото ни и традиционното недоверие към институциите. "Анкетата ни е..
Габриел е румънец, който съдбата е изпратила в България. Животът му до момента, го кара да се занимава с доброволческа работа и в социалните мрежи са популярни неговите постове за почистени детски площадки, които са били оставени на произвола на съдбата, изоставени тротоарни пространства и др. Съпругата му е от Варна и с нея има две деца - близнаци на..
Младата българска група Scarlet заслужи вниманието на публиката на няколко пъти във времето - през 2024 година спечелиха Младежкия конкурс за нова песен, организиран от сдружението за автори и композитори “Музикаутор“, а сега имат чисто нова песен озаглавена "Слънчоглед", с която дебютираха в ефира на Радио София и за която разказаха..
Големи проекти предстоят да се довършват в столичния район “Надежда”. Освен това първа част на “Надежда” ще се превърне в първият столичен район, в който сметосъбирането ще се извършва изцяло в затворени и контролирани зелени острови.“Целта наа днешната оперативка е, тъй като имаме гласувани три обекта - две детски градини - 137-ма ДГ, 27-ма ДГ -..