Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баба Марта - митологичен персонаж, който олицетворява времевия период

Снимка: Pixabay

В българската етноложка наука съществува консенсус за това, че мартенската обредност и размяната на мартеници е много древна практика, която отвежда много далеч, назад към корените си още в предхристиянската древност, в тракийската древност.

Анализите на фолклористите показват, че митологичните образи, които стоят в центъра на тази обредност - Баба Марта и Сечко, се крият персонажи, които отвеждат много далеч назад към Балканския културен кръг, който има общи черти на земеделските култури, свързани с предхристиянските и дори тракийската древност.

“Това е един период, който бележи краят на зимата и началото на пролетта и неслучайно това е периодът точно в началото на месец март, когато в римския календар започва новата година.

Семантиката, че първите мартенски дни са началото на новата година, начало на нов цикъл, на космическото прераждане, ни кара да мислим, че това са много стари езически вярвания, които са се запазили със своите реминисценции до наши дни”, казва доц. д-р Ана Лулева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

Изследователите реконструират образът на Баба Марта като един митологичен персонаж, който олицетворява времевия период. В образа на Баба Марта хората са си обяснявали какво става през този период - може да е слънчево, с киша, да е студено, но всичко е обвързано с поведението на хората, т.е. как ще посрещнат Баба Марта, така че да не се разсърди, а да бъде благосклонна към тях.

“Правенето на мартеници е една от практиките, които са се правили във връзка с посрещането на Баба Марта. На много места, вечерта преди 1 март се е смитал боклукът, събирали са се нечистотиите от двора и са се изгаряли в края на дворното пространство, т.е. хората са очиствали своето домашно пространство, за да посрещнат Марта начисто.

На други места в Родопите са раздавали малки медени питки. Първоначално мартениците са били само от червена вълна, по-късно се добавя и бяло, като се посукват, за да се закичат с тях децата, както и възрастните. Задължително се слага мартеница и на входната врата, както и на малките животни", обяснява доц. д-р Ана Лулева.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27