Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Павлов: Днес имаме свободата да избираме как да празнуваме, какво и как да харесваме

Снимка: Фото България

Духът на Българи е жив. Доказва го и пандемията – колко сме жилави, как се справяме в трудната здравна и икономическа ситуация. Днешният празник не е само в знамената, патриотичните песни и стихове. Духът и завета на старите българи, с които се гордеем, се носят в сърцата ни.

Това отбеляза в студиото на Радио София Асен Павлов - главeн художествен ръководител на специалност "Български танци" в Националното училище за танцово изкуство и главен хореограф на ансамбъл „Чинари“. Днес артисти от формацията са гостували за празника в община Елин Пелин.

В съвременната епоха не сме се дистанцирали духовно, убеден е хореографът. Просто технологиите ни дават възможности да бъдем оригинални в изразните си средства. Дават ни повече свобода, повече избор как да празнуваме, кого и как да харесваме.

Днес свободата я имаме, но изпадаме в друг вид зависимост – например младите - от телефоните, допълни Асен Павлов. 

Националното училище за танцово изкуство, в което той преподава повече от 2 десетилетия, ще навърши 70 години. По този повод възпитаниците подготвят голям спектакъл, който ще бъде представен на 1 юни т.г. в зала 1 на НДК.

„Такова училище няма на Балканите и в Европа. Нека министърът на образованието му обърне специално внимание“, пожела Павлов.

Ансамбъл „Чинари“ през март ще представи спектакъла „Възрожденски разкази“ в Благоевград, Дупница, Костенец и Кюстендил.

Артистите също имат нужда да се зареждат от сцената и зрителите, отбеляза Асен Павлов.

С него разговаря Катя Василева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 12.11.25: Каква реформа е необходима за зоните за платено паркиране в София?

Продължава седмицата, в която фокусът на вниманието е върху проблемите в Столичната община. Гост в предаването “Форум” е Вили Лилков - общински съветник  от “Синя София”. Заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Зоните за паркиране в София и реформите в паркирането; Проблемът с безплатното паркиране за електрическите..

публикувано на 12.11.25 в 18:35

На 1 декември влизат в сила новите екоизисквания за автомобилите в София

От 1 декември забраната за навлизане на моторни превозни средства, които не отговарят на екологичните изисквания, влиза в сила за София. От тази година обаче обхватът ще бъде разширен. Вече освен т.нар."малък ринг", където е забранено за навлизане на автомобили, камиони и мотоциклети от I и II екогрупа, ще е забранено и за тези от I екогрупа,..

публикувано на 12.11.25 в 17:01

Искат безпристрастно разследване на случая с прегазеното куче Мая

Близо 170 хиляди души са се подписали до този момент под петицията с искане за безпристрастно разследване на случая с прегазеното куче Мая в кв. "Разсадника" в София. Софийската районна прокуратура вече образува по случая досъдебно производство за проявена жестокост към кучето. С подписката се настоява да се предприемат законодателни промени, които..

публикувано на 12.11.25 в 16:12
Стефания Георгиева - хореограф

Танцовият спектакъл "Верижна реакция" показва взаимовръзката между хората в изборите и действията им

Хореографът Стефания Георгиева бе гост в предаването "Добър вечер, София", за да разкаже за т анцовия спектакъл наречен "Верижна реакция ", който ще се играе в петъчната вечер на 14 ноември, чиято хореография е дело на самата нея, композитор на спектакъла е Добромир Кисьов. "Спектакълът е петдесетминутен, грабва от самото начало...

публикувано на 12.11.25 в 15:51

Новата структура на Общината на фокус в СОС

Новата структура на администрацията в Столичната община ще бъде гласувана на утрешното заседание на Столичния общински съвет. Предложението за промяна идва в средата на мандата на кмета Васил Терзиев, а готвените изменения срещат критиката на някои от общинските съветници. След като дълго време беше обвиняван, че бави новата структура на..

публикувано на 12.11.25 в 15:35

Граждански организации искат безплатни противогрипни ваксини за деца до 7 години

България да осигури безплатни противогрипни ваксини за всички деца до 7 години - такова предложение внесоха в парламентарните комисии по здравеопазване и по бюджет и финанси граждански организации, обединени в инициативата "Цветно утре за нашите деца". Предложението е средствата да бъдат осигурени в бюджета на здравната каса за 2026 г. чрез вътрешно..

публикувано на 12.11.25 в 14:56

Отчетоха рекордно увеличение на контролната дейност на Столичния инспекторат

Столичният инспекторат отчита рекордни резултати за периода ноември 2024 – октомври 2025 г. Данните показват, че контролът върху чистотата, строителните дейности и поддържането на обществени територии в столицата продължава да се засилва, съобщават от пресцентъра на Столичната община 49 526 констативни протокола са съставени за последната година,..

публикувано на 12.11.25 в 14:17