Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камен Калев: „Февруари“ е филм за сетивата, който предизвиква въпроси

С него се открива 25-ият София Филм Фест на 11 март в НДК

Сцена от филма „Февруари“
Снимка: СФФ

На 11 март с премиерата на филма на Камен Калев „Февруари“ (19.30 ч.) в зала 1 на НДК ще бъде открит 25-ият София Филм Фест.

Това е четвъртият пълнометражен филм на режисьора. Този път той е и сценарист, и монтажист. Лентата беше в официалната програма на кинофестивала в Кан.

„Работих 5 години върху този филм. Той не е нито биографичен, нито антропологичен. Това е опит за изграждане на една поетична фигура,, събирателен образ. Да дам посока на съвременния човек. Филм за сетивата, но който предизвиква и въпроси“, отбеляза Камен Калев пред Радио София.

Той благодари на всички, които са го подкрепили при реализацията. Племенникът на Кристо – Владимир Явашев, му е предоставил личната камера на световноизвестният артист. Снимал е на лента. Работил е с малък, но добре подбран екип. Две от трите главни роли са поверени на непрофесионалисти.

Калев се е срещнал и консултирал за детайли с Добринка Табакова - главен уредник на етнографския музей в Елхово.

„Във всички мои филми се стремя действието да е съчетано с вибрациите на автентичното, за да могат героите да се вписват по по-убедителен начин“, допълни режисьорът.

Той отдаде заслуженото на иновативния елемент, внесен от композитора Петър Дундаков, който без да прибягва директно към фолклора, е предал необходимите, специфични за кинотворбата музикални вибрации.

Чуйте целия разговор на Катя Василева с Камен Калев.


Започнал като тематичен фестивал за кино и музика, претърпял възходящо развитие през годините, София Филм Фест се превърна в едно от най-значимите филмови събития в Централна и Източна Европа, единственият български кинофестивал, с акредитация от FIAPF, включен в списъка с 50-те най-важни за филмовата индустрия фестивали в света и в календара на ФИПРЕССИ.

Основният фокус на юбилейния 25-и София Филм Фест е самият фестивал.

Едно от най-големите му достижения е гостуването в България на световни филмови творци. Част от тях бяха удостоени с Наградата на София на Столична община за техния принос в развитието на изкуството на киното. Наградата, основана през 2005, е връчвана на над 50 изключителни личности на световното и българското кино.

Специалната юбилейна рубрика „25“ включва филми на 25 носители на Наградата на София. Част от тях ще представят лично филмите си на фестивала. Сред тях са Вим Вендерс, Фолкер Шльондорф, Майкъл Пейлин, Данис Танович, Тони Палмър, Роман Балаян…

Амбициозна програма на два фронта ни очаква на 25-ия СФФ – 129 филма в киносалон и 80 онлайн в платформата на Festival Scope/Shift - така ще гледа и международното жури, оглавявано от Теодор Ушев.

Традиционно фестивалът се открива с български филм и тази година това е Февруари на Камен Калев, стартирал като проект на София Мийтингс и включен в официалната селекция на Кан.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00