Да дариш пари обаче не е и единственият начин да бъдеш полезен.
Често подкрепата под формата на храна, оборудване, технология, знание или доброволен труд се оказва дори по-необходима и навременна от финансовата помощ.
Компаниите, които вече имат добре развита социално отговорна култура и традиции в сътрудничеството с неправителствения сектор, реагираха най-адекватно на ситуацията. Достойно за уважение е, че те не изоставиха досегашните си партньори и програми за благотворителност, а много бързо ги преформатираха и надградиха, за да ги адаптират към новите нужди.
„Винаги когато има бедствия и кризи, хората стават по-активни, събират се за общи действия, събират помощи и дарения, увеличават се доброволците. Така беше при наводненията, при бежанската криза. Реакцията при появата на Covid-19 беше безпрецедентна и за компании и фондации, и за отделните граждани“, коментира пред Радио София Красимира Величкова, директор на БДФ и член на Обществения съвет на БНР.
90 на сто от даренията са били насочени за здравеопазване, за болнична апаратура и защитни консумативи, но е имало значителна част и за образованието, за изолирани райони и бедни семейства. Фирмите също са проявили незапомнена досега гъвкавост, дарили са значителни средства, допълни Величкова.
По думите й, медиите също са реагирали на новата ситуация. Анализ показва, че за това време са се появили над 105 000 публикации за дарителство и доброволчество (през 2019-а се били около 49 000). Увеличили проявите на журналисти с позитивното отношение към добрите актове, компании, извършили дарения не са оставали анонимни в медиите.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с Красимира Величкова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..