Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приказката „Юнакът и драконът“ - първи сблъсък на децата с философията на Рилке

95 години след смъртта на поета, „Юнакът и драконът“ излиза за първи път на български

Снимка: Издателство "Лист"
Принцеса, дракон и рицар - когато тези герои са налице, всеки знае как се разгръща сюжетът. В приказката „Юнакът и драконът“, съчинена от Райнер Мария Рилке, действието поема друга посока и краят е неочакван.

Великият поет написва тази история през 1902 г., когато е само на 27 години и покоряването на върховете в европейската литература тепърва му предстои. Приказката изобилства от символи и кодове, и отразява емоционалното състояние на Рилке към онзи момент.

Творбата излиза за първи път на български език и е 25-ото заглавие на нашумялата поредица “Детски шедьоври от велики писатели“ на издателство „Лист“.

“На пръв поглед това е много класическа приказка. Рилке явно е бил отегчен от класическите приказки и е искал да разкаже една много по-реалистична история. Обичайните герои ги намираме в много особени ситуации, много по-различни от начина, по който сме свикнали да ги възприемаме и затова може би в началото малките читатели ще бъдат стъписани”, разказва издателят Гергана Димитрова.

Тя отбеляза също, че книгата не е за съвсем малки деца, защото Рилке е подходил много философски към историята. Децата могат да са провокирани от сложността на текста, въпреки че самата история върви много увлекателно, родителите могат да говорят с децата си по време на четенето, за да обяснят отделни термини или словосъчетания, които Рилке вкарва в текста. 

Чуйте цялото интервю на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35
Мария Найденова-Абрашева и Петър Найденов - създатели на

Музикалният фестивал "Алегра" ще се открие на 10 юли в София

Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..

публикувано на 08.07.25 в 14:32
Иван Гойчев, зам.-кмет на София

Общинската администрация трябва да се възприема като платформа за реализация на проекти

Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град.  Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..

публикувано на 08.07.25 в 14:09
Пианистката Фани Куцарова

Концертът "Музика в столицата" ще звучи на 21 юли

“Музика в столицата“ концерт на трио пиано-кларинет- гъдулка  ще сепроведе в кино "Кабана“ в столицата, на 21 юли. Събитието  е част от лятната програма на София. За него разказза в предаването "Радиокафе“ пианистката  Фани Куцарова , която е част от триото,  а също и двигател на различни проекти. “На 21 юли започва цикъл от два концерта, които..

публикувано на 08.07.25 в 12:15