Близо 2000 ресурсни учители от цялата страната ще получат безплатен достъп до електронна образователна платформа на издателска група „Просвета“. Досега свободен достъп до е-просвета имаха само преподавателите, които работят с учебниците на издателството.
„Още от първите дни на извънредното положение през 2020 г. качихме стотици видеоуроци с учител“, припомни Мария Карабельова от издателство „Просвета“. Това помогна и на децата, и на родителите, и на учителите. Бяха разработени и кратки е-уроци, както и електронни тестове.
В тази ситуация наистина възникна нужда от нови форми и ресурси за работа в учениците в електронна среда. Достъпът до е-платформата предоставя съдържание за потребители от детската градина до 12-и клас. Преценката остава за ресурсния учител, уточни Карабельова.
„Материалите, които ползваме от платформата е-просвета имат важно значение за самата практическа дейност на ресурсните учители. Те подпомагат учениците по всички учебни предмети, работят повече по индивидуални и социални умения“, обясни пред Радио София Калоян Дамянов от Националния институт за образование и приобщаващи политики.
По този начин ресурсните преподаватели могат да използват различни елементи от платформата в полза на обучението на децата, а и ще бъде в помощ на родителите.
По думите на Дамянов в България има около 25 000 деца със специални потребности, а ресурсните учители са над 1500. Към такива деца все още съществуват предразсъдъци у деца, родители и учители.
„Не е проблем такива деца да бъдат с други ученици в клас, просто трябва да им се отговори с подходящ педагогически инструментариум“, допълни експертът.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Мария Карабельова и Калоян Дамянов.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..