Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуствен интелект и етика в проекта EthicAI на Гьоте-институтите от Югоизточна Европа

| обновено на 30.03.21 в 17:02
Снимка: Гьоте-институт

Гьоте-институтите в София, Букурещ, Анкара, Атина, Загреб и Сараево започват интердисциплинарна платформа за обмен по темата „Изкуствен интелект и етика“. Поканата за експерти от България е отворена до 31 март.

От Гугъл и Нетфликс до Фейсбук и Тик-Ток, от търсенето в интернет до онлайн преводачите, социалните мрежи и онлайн маркетинга – изкуственият интелект и алгоритмите са неизменна част от ежедневието ни. Наред с новите възможности за иновация във всички сфери на живота изкуственият интелект поставя и редица етически въпроси.

Именно пресечните точки между изкуствен интелект и етика са в основата на проекта EthicAI на Гьоте-институтите от Югоизточна Европа през 2021 г. В следващите шест месеца те ще предложат разнообразна онлайн програма с уъркшопи, лекции и дискусии, които ще засегнат теми от четирите области:

  • лингвистика: усвояване и обработване на езика, преводи, езикът като комуникация между човек и ИИ

  • проблемни точки: когнитивни процеси, грешки, дискриминация, защита на данни, ИИ като инструмент за справяне с конфликти и етически проблеми или стъпка към утвърждаването им;

  • креативност: творчество, базирано на алгоритми, авторско право и цензура;

  • медия: използването на личните данни в политическата поляризация; пропаганда и реклама; бъдещето на deepfake.

В рамките на проекта ще се проведе EthicAI=Labs – лабораторен формат, в който ще бъдат сформирани интердисциплинарни екипи от учени (компютърни науки, физика и др.), изследователи (философия, социология, антропология, културология, лингвистика), артисти и куратори.

Във всеки екип ще се дискутират конкретни проблеми и ще се търсят решения. Участниците ще участват в уъркшопи с утвърдени специалисти от региона на Югоизточна Европа и от Германия, ще има още менторски сесии, възможност за продуциране на малки проекти и др. Всеки участник ще получи стипендия в размер на 700 евро.

Трима български участници ще бъдат избрани да се включат в програмата и в мрежа от 18 специалисти и десетки партньори и лектори от България, Румъния, Гърция, Турция, Босна и Херцеговина и Хърватска.

Още за проекта EthicAI на Гьоте-институтите от Югоизточна Европа чуйте в интервюто на Катя Василева с куратора от българска страна Галина Димитрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

55 души стигнаха до финала на Шестия международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48

Единственото село в България с паметник на Буквите - с. Иваняне, празнува на 24 май

Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..

публикувано на 21.05.25 в 14:25