"Когато един пациент има нужда, трябва да бъде разпитан, прегледан, преслушан. Това го знае всеки, който и да попитате на улицата“, коментират медицинските сестри. Не само парите, когато трябва да се вземат и да се дадат на някого, са предпоставка да си на първа линия, а защото професията ти е такава и това ти е вменено по закон", казват още сестрите.
Прехвърлянето на топката: „Отидете и намерете пулмолог“
Прехвърлянето към пулмолозите не е решение, защото те в България, както всички останали специалисти, останаха твърде малко и достъпът до тях е силно ограничен, просто защото не могат да смогнат с обема на работа.
“Така се завъртаме в един порочен кръг - хората идват, обяснявайки какво са чули по телевизията, че има достатъчно легла. Да, легла има, но те не са съобразени с броя на колегите, които са останали да работят в тези отделения, нито с кислородните точки. За това никой не говори. Всъщност, се оказва че в отделенията легла има, но кислород за всички легла няма, което е пълен абсурд”, смятат сестрите.
Недостиг на кислород
Според сестрите една от причините смъртността от Covid-19 при нас е толкова голяма, защото кислород не достига навсякъде. В старите кислородни системи не са заложени толкова големи дебити. При това свръхпотребление, каквото има в момента. Започват да избиват системите.
„От две години алармираме, но никой не ни чува - останаха много малко медицински сестри. Знаем, че ни плюят и в повечето случаи има защо. Защото получават едно лошо отношение“, казват сестрите. Медицинските служители разказват, че колегите им физически не издържат.
„Не може една сестра да се грижи за тридесет човека и това да е качествено. За никакво качество не можем да говорим. То няма грижа, само присъствие вече. Гледаме по телевизията, как в Чехия се обявява бедствено положение, когато една сестра се грижи за петнайсет души и болните се транспортират в Германия и Полша за лечение. Тук смятаме, че една сестра е матрос и ще издържи системата. Колко още си мислите, че ще издържи. И не се взимат никакви мерки, това е пълният абсурд“, коментират те.
Абсурден е и 12-часовият работен ден.
„Covid-пътека има вече. Както знаете, всички болници в България са търговски дружества и те няма от какво друго да се издържат. В момента това е единствената здравна пътека, която докарва доходи до всички лечебни заведения, тъй като останалите пътеки са замразени. Плановият прием е спрян. За да може персоналът да си получи заплатите и болниците да си плащат консумативните разходи, това е единственият начин те да имат някакви средства”, казват те.
Още за финансовия аспект на Covid ситуацията и как протича един12-часов работен ден, чуйте в разговора.
Анимацията в момента се разраства много бързо и постоянно се променя, като освен творчески, секторът може да бъде и икономически двигател. Българските аниматори са се заели със задачата да развиват анимация насочена към широка аудитория у нас, коментира пред Радио София председателят на Асоциацията на анимационните продуценти Димитър Петров...
Децата, отглеждани и възпитавани в детски ясли, намаляват. От 2022 година насам осигуреността с места в детски ясли е замръзнала на няма и 20%, съобщава БГНЕС, позовавайки се на данни от националната статистика. Близо 31 хиляди деца се отглеждат и възпитава в детски ясли в България, където функционират общо 839 самостоятелни детски ясли и яслени..
Директорът на “Метрополитен” ЕАД проф. инж. Стоян Братоев няма да бъде сменен днес на заседанието Съвета на директорите на общинското дружество, съобщава Столица.bg. Това е втори опит инж. Братоев да бъде отстранен, а след вчерашния брифинг на Борис Бонев и Ваня Григорова стана ясно, че "причината" е купуването на нови метровлакове и пускане на нова..
Каузата, на която се е отдала Кристина Добрева, е свързана с възпитанието на бъдещото поколение - децата и подрастващите. В предаването “Добър вечер, София“ с нея разговаряхме какви са причините за това, децата от ранна възраст да изпитват неувереност в комуникацията и създаването на приятелства, как ние възрастните можем да им помогнем,..
Цветен квартален празник организират за поредна година съседи и приятели в столичния кв. "Лагера“. На 26 и 27 април те ще съберат в Парк "Лагера" (Градинката с гъбите), където са предвидени концерти на живо, творчески работилници за малки и големи, квартален пикник, спортни и семейни игри, баскетболен турнир, базар с участието на творци и..
Аз и колегите ми съжаляваме за пропуснатия шанс за София . Така общинският съветник от "Спаси София“ Андрей Зографски коментира събитията от последната седмица и оттеглянето на партията от кмета Васил Терзиев. "Ние влязохме в това обединение с големи амбиции, голяма надежда. Отказахме се от много. Направихме като партия вероятно..
Символичната първа копка на железопътния интермодален терминал във Волуяк направи министърът на транспорта Гроздан Караджов. Проектът трябва да заработи с пълен капацитет следващата година, когато, според Караджов, Волуяк ще се превърне в основен логистичен възел. Интермодалният терминал се финансира по Механизма за свързване на Европа, като по..