В над 200 града в Европа функционират нискоемисионни зони на своята територия. Преди около 2 години и у нас се проведе анализ и дискусия, в резултат на които беше изпратено писмо до Министерството на транспорта за стикирането на автомобилите. Това обясни пред Радио София Зафир Зарков, зам.-председател на Комисията по транспорт в Столичната община.
Еко класовете (групите) са важни, защото ще важат за всички автомобили, включително и тези, които нямат характеристика по евростандартите. По този начин, с грижа за качеството но въздуха ще бъдат обхванати и най-замърсяващите МПС, за да може в случай на нужда, да бъде ограничавано тяхното навлизане в определени централни градски зони.
Около 30% от ФПЧ в дни със замърсен въздух се отдават на автомобилите, коментира Зарков.
По думите му, засега не се обсъжда увеличаване на данъка за МПС към общината като следствие от въвеждането на новите стикери.
Един от последно приетите закони в 44-тото Народно събрание дава зелена светлина и в Столичната община вече е сформирана работна група за работа по регламент за функциониране на нискоемисионни зони. В тях, поне в началото, в определени дни ще бъде ограничавано движението на най-замърсяващите автомобили.
Тези зони са изяснени и дори има видеонаблюдение в тях. Зоната е оградена от бул. "Сливница", "Васил Левски", "Патриарх Евтимий", "Опълченска".
Мисли се за поставяне на сменяеми знаци, с които шофьорите ще се информират дните за въвеждането на ограничения и за кои автомобили важи то.
Чуйте разговора на Божидар Янев със Зафир Зарков.
От 12 юли 2021 г. собствениците на всички автомобили, които успешно преминат годишния си технически преглед (ГТП) ще получават нов вид стикери . Те ще удостоверяват както техническата изправност на моторното превозно средство, така и неговата..
Може ли улица да бъде затворена за автомобили не само заради ремонт или снимане на филм, например, а… заради това, че на нея се намира училище? Такъв пример ще бъде показан на 18 септември в София под формата на събитие, озаглавено "Училищна..
Столичната община дава старт на откриващото събитие на кампанията за пътна безопасност "На пътя няма restart“. Инициативата има за цел да повиши вниманието върху опасностите от шофирането с превишена скорост, особено сред младите хора. За разлика от..
Представители от "Красно село“ днес ще дискутират в Направление "Архитектура и градоустройство“ на Столичната община казуса за намерението за строеж между блокове 15 и 16 в района. Жителите са събрали и подписка, с която заявяват нежеланието си..
Днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 26° и 31°, в София - около 28°. През нощта срещу сряда, нов студен атмосферен фронт ще е причина за увеличение на облачността от..
Доклад на Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването и Дружеството на кардиолозите очертава тревожна картина - пациентите със сърдечна недостатъчност стават повече, но достъпът до адекватна грижа остава ограничен. По данни на НЗОК, през..
Дискусионното предаване "Форум" започва своя нов сезон. След лятната почивка есенната поредица ще ни срещне с нови гости и теми за коментари. Първи гост през новия сезон е политологът Страхил Делийски, който заедно с водещия Лъчезар Христов, обсъди..
През летните месеци министерството на здравеопазването организира кампания за популяризиране на приложението еЗдраве . Мобилни пунктове с екипи на РЗИ са обиколили множество малки общини и населени места. Кампанията ще продължи до края на месец..