В Столичния зоопарк винаги можем да открием изненади и да прекараме пълноценни часове в компанията на неговите обитатели.
Тази година се очаква те да се увеличат като брой и разновидности.
Какви нови защитени видове се очаква да заживеят в Зоопарка през тази година - пред Радио София разказва директорът Добромир Бориславов:
„Функцията на Столичния зоопарк не е само да отглежда животни на открито. Ние се опитваме да бъдем в крак със световните тенденции и да отглеждаме повече защитени видове. Целта ни е да дадем своя принос в запазването на тези видове, защото в световната фауна тенденцията е много негативна.
Човекът все повече изтласква защитените видове от техните естествени ареали, което води до тяхното изчезване.
Политиката на големите зоопаркове е да отглеждат тези видове и да пазят този генофонд. Когато ги размножават, след това те се опитват с много усилия и с помощта на много програми да ги връщат отново в дивата природа.“
Преди три години Столичният зоопарк получава разрешение да отглежда един от защитените видове. Това е Бърнестата мечка - вид, който не е типичен за нашата фауна, защото е топлолюбив и има своите специфики, растителнояден и насекомояден.
Мъжкото мече Лиъм е любимец. Скоро той ще започне да влиза в полова зрялост. Да му намерят женска обаче, се оказва истинско предизвикателство.
„Само в 10 зоопарка от около 500 в Европа се отглежда този вид. За нас беше голяма чест да получим разрешение да се сдобием с женска, това се контролира от международни координатори", допълни Бориславов.
Поради малкият брой на отглежданите видове, за да няма близка родственост, определена е женска от зоопарка в Сингапур.
В Софийския зоопарк вече завършва необходимата реконструкция с озеленяване и заграждения, където да бъде настанена въпросната дама.
Не по-малко предизвикателство е и транспортирането.
Поради пандемията, транспортните разходи са се увеличили двойно над очакваното, затова ръководството на зоологическата градина е решило да започне фондонабираща капания, в която всички желаещи, които искат да помогнат, могат да дарят средства, за да се транспортира животното.
Защо не трябва да храним животните в зоопарка и още интересни детайли за бърнестите мечки и другите нови видове, които се очаква да пристигнат в столичния зоопарк, чуйте в звуковия файл.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..